Sajber bezbednost od strateške važnosti

Izvor: RTS, 29.Okt.2015, 21:12   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sajber bezbednost od strateške važnosti

Državni sekretar MUP-a Aleksandar Nikolić rekao je da sajber napadi na bitnu infrastrukturu postaju sve sofisticiraniji i na njih treba odgovoriti.
Aleksandar Nikolić je na dvodnevnom skupu, gde se raspravlja o sajber napadima kao izazovu modernog vremena, rekao da odbrana od tih napada postaje od strateške važnosti, ne samo za državu, već i za kompanije i građane.

Šef Misije OEBS-a u Srbiji >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Peter Burkhard rekao je da je to veoma važna konferencija o jednom od najkompleksnijih transnacionalnih izazova, naglasivši da su sajber napadi suštinski jedna od najvećih pretnji 21. veka.
Napadi ili incidenti u sajber-prostoru nastaju kao posledica propusta u softveru koji potom zloupotrebljavaju maligni softverski kodovi, poput virusa, trojanaca i crva, ali pre svega propusta i svesti u ponašanju samih korisnika, što dovodi do brojnih napada - "pecanja" i prevara, koje koriste metode društvenog inžinjeringa.
Ključne državne institucije, poput MUP-a, Ministarstva odbrane, Vojske Srbije, RNIDS, telekom kompanije, imaju kapacitete da reaguju na redovne incidente manjeg obima u svojim sistemima i što između institucija postoje neformalni operativni kanali komunikacija na temu sajber-incidenata, bazirani na ličnim poznanstvima.
Najveća slabost u Srbiji je jako niska svest o značaju sajber-bezbednosti kako u javnom, tako i u privatnom sektoru i među građanima, kao i da ne postoji svest o razmeri opasnosti na ličnom, organizacionom i opšte-društvenom nivou, niti svest o finansijskim gubicima i rizicima po razvoj privrede.
Diskusija o projektu "ka nacionalnom okviru za sajber-bezbednost u Srbiji: izgradnja višepartnerske platforme" održava se u saradnji sa Misijom OEBS-a u Srbiji i trajaće dva dana.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.