Sahara postaje sve zelenija?

Izvor: Blic, 05.Avg.2009, 11:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sahara postaje sve zelenija?

Širenje pustinje, suša i očaj - to je ono što globalno zagrevanje "sprema" za Afriku – ili je bar ono što nam govore. Međutim, upravo je ukazano na potpuno drugačiji razvoj događaja, prema kojem bi se sve više temperature ustvari pogodovale milionima Afrikanaca u najsuvljim delovima kontinenta.

Naučnici sada uviđaju da su pustinja Sahara i regioni u blizini sve zeleniji, zahvaljujući sve češćim padavinama, piše "Nešenel Džiografik". Ukoliko se ovakav scenario >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << nastavi, kiše će revitalizovati sušne regione.

Trend smanjivanja pustinje podržan je modelom menjanja klime, koji predviđaju povratak uslova koji su pre oko 12.000 godina pretvorili Saharu u raskošnu savanu.

Zeleni delovi u pustinji vide se na satelitskim snimcima regiona, uključujući i Sahel, polupustinjsko područje na granici sa Saharom, koje se proteže na nekih 3,860 kilometara. Fotografije načinje u periodu od 1982. do 2002. pokazuju da se zelenilo širi u Sahelu. Vegetacija se uvećala i u centralnom delu Čada i zapadnom Sudanu, ukazali su naučnici.

Ovo se možda događa jer vreo vazduh ima više kapaciteta da drži vlagu, koja zauzvrat stvara više kiše, dodali su naučnici.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.