Sa 12 godina devojčica crnkinja stekla je NEOČEKIVANO BOGATSTVO. Onda je proglašena BELKINJOM

Izvor: Blic, 13.Apr.2017, 19:22   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sa 12 godina devojčica crnkinja stekla je NEOČEKIVANO BOGATSTVO. Onda je proglašena BELKINJOM

Devojčica s kikicama stidljivo i pomalo uplašeno gleda u fotoaparat. Njena karirana haljina je tamna skoro kao boja njene kože. Ništa ne ukazuje na to da će dve godine kasnije postati jedna od najbogatijih devojčica na svetu i da će ostatak života provesti u raskoši i bogatstvu.

Sara Rektor je rođena 1902. godine u Taftu. Grad se danas nalazi u Oklahomi, ali je ta država stvorena tek kada je ona imala pet godina.

Kada je rođena, teritorija je pripadala indijanskom >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << plemenu Muskogi (Krik) i mada su Sarini preci bili iz Afrike, njeni roditelji su zvanično smatrani Indijancima.

Trideset šest godina pre njenog rođenja Krik Indijanci su sklopili mirovni sporazum sa američkom vladom, kojim su robovi Indijanaca stekli status “slobodnih ljudi”. Tako su i Sarini roditelji oslobođeni, a da ne bi počinjali novi život bez ikakvih sredstava, sporazumom je bilo predviđeno da oko 600 dece na rođenju dobije parče zemlje.

Sarina zemlja (oko 0,6 kvadratnih kilometara) bila je, međutim, pusta i neplodna, udaljena oko 100 kilometara od mesta u kome je živela.

Najgore od svega je bilo što je porodica Rektor (roditelji su, pored Sare imali još četvoro dece) morala da plaća porez od oko 30 dolara godišnje, što odgovara iznosu od današnjih 670 evra. Otac Džozef je bezuspešno pokušavao da proda zemlju.đ

A onda je 1911. uspeo da je iznajmi kompaniji “Standard ojl”, u vlasništvu budućeg milijardera Džona D. Rokfelera. Prilikom probnih bušenja dve godine kasnije, iz zemlje je iznenada šiknula nafta, i to u velikim količinama. Na Sarinoj zemlji su izvlačili oko 2.500 barela dnevno, što je tada 12-godišnjoj devojčici donosilo proviziju od 300 dolara dnevno. U današnjim uslovima, njen godišnji prihod iznosio bi 2,5 miliona evra.

Sarah Rector (1902–1967) https://t.co/sYJlSqLn8M pic.twitter.com/9KIzFlSNWB

Vest o Sarinom iznenadnom bogatstvu munjevito se širila. Novinari su je proglasili “najbogatijom tamnoputom devojčicom na svetu”. Dobijala je veliki broj pisama: neki su tražili kredit, neki donacije, a četvorica Nemaca su je čak zaprosila.

Sama Sara nije imala mnogo koristi od bogatstva. Američki zakoni nisu predvideli da crnci ili Indijanci sami upravljaju svojim bogatstvom. Posle određenog iznosa novcem je upravljao tzv. “beli čuvar”, u Sarinom slučaju, to je bio prijatelj porodice T. Dž. Porter.

Ipak, posle kratkog vremena, doneta je jedna od najčudnijih presuda u istoriji američkog sudstva. Na osnovu bogatstva koje je stekla, crnkinja Sara Rektor proglašena je “belkinjom”. To joj je omogućilo da pohađa najbolje škole i da putuje prvom klasom. Sud je procenio da je to u skladu s njenom finansijskom situacijom.

Sara je mudro upravljala novcem. Finansirala je sopstveno obrazovanje i školovanje braće i sestara, kupila je kuću na selu sa pet soba i pohađala je univerzitet u Alabami.

Celebrating Black History: Sarah Rector, the richest black girl in the world in 1914. #BlackHistoryMonth pic.twitter.com/pEz6PmAzx1

Sa 18 godina je već bila milionerka - prema današnjim merilima, raspolagala je sa 22,4 miliona evra. Pored naftonosne zemlje, imala je obveznice i akcije, nekretnine, pekaru i restoran u Oklahomi.

Uprkos tome, preselila se s porodicom u Kanzas, gde se ubrzo udala za crnca Keneta Kembela, s kojim je dobila troje dece. Dosta novca je izgubila 1930, kada je njen muž pokušao da započne biznis s trgovinom automobilima.

Svetska ekonomska kriza tridesetih godina teško ju je pogodila. Do tada je živela luksuzno: brzi automobili, odeća po poslednjoj modi i proslave u njenom domu u Kanzasu bili su uobičajeni. Istovremeno, zadužila je svog šofera da svakog jutra vozi komšijsku decu u školu.

Iako je najveći deo bogatstva izgubila tokom recesije, nije umrla u bedi (1967), jer je s drugim suprugom, za koga se udala već 1937, otvorila restoran.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.