SVI DETALJI PROCEDURE: Evo kako saobraćajci rade NARKO-TEST - dve su opcije, koriste ih i presretači

Izvor: SrbijaDanas.com, 14.Apr.2021, 18:07

SVI DETALJI PROCEDURE: Evo kako saobraćajci rade NARKO-TEST - dve su opcije, koriste ih i presretači

Od početka godine uhvaćeno duplo više osoba koje su vozile pod dejstvom psihoaktivnih supstanci nego u istom periodu lani.

Jedan od najopasnijih prekršaja u saobraćaju je vožnja u alkoholisanom stanju. Ali, čini se da novo vreme donisi i novo breme, pa se tako na ulicama i drumovima sve češće suočavamo i sa vozičima koji upravljaju vozilom pod dejstvom psihoaktivnih supstanci.

-Od početka ove godine, saobraćajna policija isključila je iz saobraćaja 400 >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << vozača koji su upravljali vozilom pod dejstvom psihoaktivnih supstanci, što je dvostruko više u odnosu na isti period prošle godine - kaže pukovnik Boban Milinković, zamenik načelnika Uprave saobraćajne policije Republike Srbije.

Posebno zabrinjava podatak da je više od četvrtine isključenih vozača, pored upravljanja pod dejstvom psihoaktivnih supstanci, isto vreme činilo i druge prekršaje, najčešće je to upravljanje vozilom bez vozačke dozvole.

Jedan je upućivanje takvog vozača na stručni pregled u odgovarajuću zdravstvenu ustanovu, gde medicinsko osoblje vrši analizu na osnovu uzorka krvi, odnosno urina.

Drugi način je daleko efikasniji. Naime, u cilju otkrivanja drogiranih vozača policija sve više koristi specijalni uređaj koji omogućuje policijskim službenicima da na licu mesta, tamo gde je vozač zaustavljen, vrše kontrolu prisustva narkotika u organizmu.

Ovaj uređaj, na osnovu uzorka pljuvačke, detektuje prisustvo sedam vrsta narkotika u organizmu vozača: amfetamin, kanabis, kokain, metamfetamin, opijate, metadon i benzodijazepin.

Kontrola se sastoji od uzimanja uzorka pljuvačke za analizu i taj proces traje od jednog do četiri minuta. Ovakvi uređaji se sve češće nalaze u patrolnim vozilima.

Za upravljanje vozilom pod dejstvom psihoaktivnih supstanci, zakon propisuje novčanu kaznu od 20.000 do 40.000 dinara, ili kaznu zatvora u trajanju do 30 dana, osam kaznenih poena i zaštitnu meru zabrane upravljanja vozilom u trajanju od najmanje šest meseci.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.