SVET NA IVICI KATASTROFE: Ovako stanje se očekivalo tek 2070, ali stravičan snimak pokazuje drugačije! (VIDEO)

Izvor: SrbijaDanas.com, 18.Avg.2019, 18:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

SVET NA IVICI KATASTROFE: Ovako stanje se očekivalo tek 2070, ali stravičan snimak pokazuje drugačije! (VIDEO)

Grenland je poznat po svojim lednicima, ali u poslednjih mesec dana ostrvo se topi dosad nezabeleženom brzinom, a buknuli su i požari.

Naučnici nisu očekivali da će se Grenland topiti ovim tempom još 50 godina, do poslednje sedmice jula topljenje je dostiglo nivo koji su klimatski modeli projektovali za 2070. godinu i to po najpesimističnijem scenariju.

Ledena ploča Grenlanda izgubila je 1. avgusta 12,5 milijardi tona leda, više nego ijednog dana otkako su istraživači >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << započeli da mere topljenje leda 1950. godine.

Dramatično topljenje sugeriše da se ledeni pokrivač Grenlanda približava prekretnici koja bi ga mogla nepovratno odvesti u potpuni nestanak.  Ako se to dogodi, katastrofalno podizanje nivoa mora progutalo bi obalske gradove širom sveta.

Sezona topljenja leda na Arktiku počinje svake godine u junu i završava se u avgustu, a vrhunac topljenja beleži se u julu.

Međutim, brzina topljenja leda na Grenlandu ove godine premašila je rekorde.

This is a roaring glacial melt, under the bridge to Kangerlussiauq, Greenland where it's 22C today and Danish officials say 12 billions tons of ice melted in 24 hours, yesterday. pic.twitter.com/Rl2odG4xWj

— Laurie Garrett (@Laurie_Garrett) August 1, 2019

Od 30. jula do 3. avgusta otapanje je zabeleženo na 90 odsto površine Grenlanda uz ispuštanje 55 milijardi tona vode tokom pet dana.

Ekstremno topljenje usledilo je tokom najtoplijeg meseca u istoriji dok je intenzivni toplotni talas harao Evropom, a potom stigao i do Grenlanda.

In these images you can see #Kangerlussuaq in Qeqqata Kommunia, #Greenland🇬🇱 in August 2018 and 2019 in two #Copernicus #Sentinel-2🛰️ images. To better compare them you can use a slider version here: https://t.co/KpUX5TjO47 1/n #RemoteSensing pic.twitter.com/UZXE5n41if

— Pierre Markuse (@Pierre_Markuse) August 4, 2019

Slično nadprosečno topljenje zabeleženo je u Švajcarskoj, ledenjaci su tamo izgubili 800 miliona tona leda tokom toplotnih talasa u junu i julu.  Na Aljasci je, takođe, u julu zabeleženo rekordno otapanje leda.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.