Izvor: Piplmetar.rs, 30.Jun.2017, 16:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

SVE O BOGINJAMA KOD DECE: Kad se javljaju, zašto, da li dete sme da se kupa i 9 zabluda

Ovčje boginje su čest “nezvani gost” dečjih kolektiva gde se veoma lako šire među decom koja nisu preležala ovu zaraznu bolest. Retka je bolest sa toliko zabluda kao varičela pa hajde da ih razbijemo.
Dete koje ima ovčje boginje (varičelu) ne treba kupati bar 2 nedelje
Nije tačno! Dete koje ima varičelu mora da se kupa! Razlog je lako razumljiv – boginje su pravi mali “krateri” u koži i pretstavljaju otvorena vrata za prljavštinu i bakterije. Ako se dete ne kupa, >> Pročitaj celu vest na sajtu Piplmetar.rs << ogromna je verovatnoća da se u virusne kožne promene “uvali” bakterija i nepotrebno iskomplikuje varičele. Bakterije koje normalno žive na koži mogu da naprave problem, ali to daleko lakše rade “mikrodosade” pomešane za neopranim znojem u kombinaciji sa ustajaim puderom ili losionom (kojima se pokrivaju kožne promene)
Prljavština ometa “zarastanje” kožnih promena, a ako se sekundarna bakterijska infekcija desi, ožiljak na koži će biti veći i ružniji!
Zato, kupajte decu, bolje rečeno, tuširajte ih – i to svaki dan. Potom ih osušite mekim peškirom, nežno, bez trljanja da se sveže krastice prerano ne “oljušte”. Kupanje ne ometa “zaceljenje” varičele, to radi prljavština.
Kosu nikako ne smemo da peremo detetu koje ima varičelu sve dok bolest ne prođe
Opet neverovatna zabluda! Koža glave je često “napadnuta” virusom varičele, a u kosi inače ima više bakterija nego na “goloj” koži. Zamislite masnu i prljavu kosu – to su milioni bakterija koje jedva čekaju da “zagade” varičele na glavi.
Nema dileme – kosa mora da se redovno pere, čak i češće nego pre izbijanja boginja!
Dete je već imalo varičelu, a sada je ponovo leži – nije neobično, to ponekad može da se desi
To ne može da se desi, osim u jednom posebnom slučaju! Varičela ostavlja trajan imunitet, tako da će pre biti da je jedna druga kožna bolest pogrešno dijagnostikovana kao varičela, pa je dete sada dobilo “prave” ovčje boginje. Impetigo (lokalizovana infekcija kože) ponekad može da zavara, ali ne iskusnog pedijatra koji prati dete nekoliko dana od pojave kožnih promena.
“Poseban slučaj” koji smo pomenuli je primena aciklovira – leka koji može da “ubije” virus varičele. Ako se lek da na početku bolestim detetov imuni sistem nije stigao da razvije adekvatan imunitet, pa se bolest može “vratiti” ako dete ponovo dođe u kontakt sa obolelim detetom. Ovo se stvarno izuzetno retko dešava!
Virus varičele “čuči” negde u telu, i kod jednog broja ljudi može da se probudi više decenija posle ovčjih boginja. Tada se javlja bolest koja se zove Herpes zoster i izuzetno retko se javlja kod adolescenata.
Posle tri nedelje od početka bolesti dete je spremno za nastavak treniranja “punom parom”
To nije dobra ideja! Ako je varičelu dobilo dete koje sa aktivno bavi sportom treba pustiti da se dete potpuno oporavi i ojača. To znači da treba da prođu najmanje dve nedelje od potpunog ozdravljenja deteta do početka ponovnog treninaranja. To praktično znači da najmanje četiri nedelje od početka bolesti nema teških napora za dete!
I kada se vrati na teren, potrebno je postepeno povećavati nivo opterećenja, tako da trenera treba obavestiti na vreme (ako već nema klupskog lekara da to proceni i obavi).
Trudnica koja je sigurno preležala varičelu ne sme da bude u kontaktu sa obolelim detetom – da se ne zarazi nerođena beba
Nije tako! Trudnice koje su preležale varičelu su zaštićene, a tako i njihove nerođene bebe. Ako buduća mama nije sigurna da li je imala ovčje boginje, to se lako proveri jednostavnom analizome krvi. Posle dobijanja rezultata dileme više nema.
Već posle nekoliko dana od početka bolesti dete nije opasno za drugu decu
Nije tačno! Dete je kontagiozno (zarazno) dva dana pre pojave kožnih promena i sve dok se sve ne osuše i pretvore u krastice (a nove ne izbijaju). Zato smatarmo da je dete opasno po drugu decu bar 10 dana od početka bolesti (mada je to individualno)
Ako dete nije ležalo varičele, bolje ga je odvesti kod bolesnog deteta da pregrmi varičelu pre škole
Ovo baš i nije dobra ideja. Varičela nije obična virusna bolest. Iako su komplikacije relativno retke one se mogu desiti kada im se najmanje nadamo.
Zato ne treba ići “mečki na rupu” ima našina da se varičela spreči pre odlaska u školu.
Kada dete ima varičelu, ne treba mu davati lekove za obaranje temperature
Još jedna zabluda! Paracetamol je bezbedan i preporučuje se za “obaranje” povišene temperature. Dobar broj dece nema visoku temperaturu (mnoga je uopšte nemaju), pa i ne zahtevaju terapiju antipireticima. Ali, ako temperatura skoči tu je paracetamol.
Aspirin je zabranjen lek za decu i decenijama se ne koristi kao antipiretik kod dece. Kod varičele je posebno opasan, ali da ne trošimo reči – temperatura se ne obara acetilsalicilnom kiselinom (aspirinom) ni u jednoj bolesti kod dece, pa ni tokom ovčjih boginja.
Dojenje sprečava da se beba zarazi virusom varičele
Nažalost, to nije tako! Ako je trudnica preležala varičelu mamina antitela prelaze kroz posteljicu u krv bebe. Zato novorođena beba ima izvestan stepen zaštite, ali to nije ni sigurna ni trajna zaštita.
Dojenje ne može da zaštiti bebu (iako pomaže detetov imunološki sistem) jer su antitela proteini, a proteini se razlažu (vare) u crevima bebe. Zato, nema šanse da majčino mleko spreči oboljevanje, ako je beba bila u kontaktu sa varičeloznim detetom. Naravno, dojenje treba nastaviti i ako dete oboli – nema bolje hrane za bebu!
Ako vam je tekst koristio, podelite ga na društvenim mrežama.
Ass.dr Goran Vukomanović/Mojpedijatar

Nastavak na Piplmetar.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Piplmetar.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Piplmetar.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.