Izvor: B92, 27.Apr.2002, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

SUKOB DINKIC - DSS

Beograd -- Kriza na politickoj sceni Srbije nastavlja se, ovog puta, sukobom na relaciji guvernera Narodne banke Jugoslavije Mladjana Dinkica i Demokratske stranke Srbije, zbog donosenja Zakona o vracanju devizne stednje, javlja Radio B92. Naime, sporni zakon predvidja vracanje novca stedisama Dafiment banke, ali ne i Jugosakandika. Taj zakon u petak nije izglasan u Vecu gradjana Skupstine Jugoslavije, zbog opstrukcije, kako tvrdi Mladjan Dinkic, poslanika DSS-a. Medjutim, s druge strane, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << potpredsednik DSS-a Zoran Sami u subotu je izjavio da ova stranka nije kriva za neizglasavanje zakona, jer, kako je rekao, ova stranka u Vecu gradjana ima samo 9 poslanika. On je istakao da izjava guvernera Narodne banke Jugoslavije da nece raditi na daljoj doradi ovog zakona ne odogovara funkciji koju obavlja. "Reci, a sto je gospodin Dinkic kazao, da njemu ne pada napamet da se dalje bavi zakonom o definisanju duga je, blago receno, neodgovoran. Nije to stvar dobre ili lose volje gospodina Dinkica, to je njegova duznost. Pogotovo oni kojima su puna usta Evrope moraju veoma mnogo da vode racuna o evropskim standardima i o svetskim civilizacijskim standardima. Ili ako ne ume da napravi bolji zakon, sto je inace sam rekao za skupstinskom govornicom, a procitao sam u novinama, onda treba naci guvernera koji to ume i koji je voljan to da radi", kaze Sami.

Na ove optuzbe potpredsednika DSS-a guverner Narodne Banke Jugoslavije Mladjan Dinkic u izjavi za B 92 kaze: "Ja nemam nista protiv da gospodin Sami radi taj posao, neka lepo napravi taj zakon, on je matematicar, i ako moze pod ovim ogranicenjima koja smo mi imali i koja imamo u zakonu, da imamo dug od 4,2 milijarde evra prema stedisama drzavnih banaka, pa onda jos 150 miliona evra prema Dafiment banci i da imamo ogranicenje da ne smemo da trosimo vise od 0,9 % drustvenog proizvoda. Kad imamo jednu takvu jednacinu sa tim ogranicenjima evo ako gospodin Sami uspe to da napravi u kracem roku licno cu ga predloziti za Nobelovu nagradu za matematiku. Da ne pricamo o skandalu da DSS, koja se navodno zalaze za legalizam i pravnu drzavu, trazi da se ubace Jugoskandikove stedise bez ikakvog pravnog osnova, bez ikakvog zakonskog osnova, jer drzava nikad za njih nije garantovala, s obzirom da nikad Narodna banka nije dala dozvolu za rad Jugoskandiku. Neko ko nije ni procitao zakon, srusio ga je iz politickih razloga kako bi biraci bili nezadovoljni vlascu", istakao je Dinkic.

S druge strane, potpredsednik DSS-a Zoran Sami tvrdi da se u ovom slucaju ne radi o predizbornoj kampanji. "Prirodno je, doduse, da sve sto stranke rade, i u parlamentima i u vladi, ako su u vladi, sve se to negde pise na njihov racun, bilo pozitivno, bilo negativno. U toms mislu, naravno, to moze imati posledice po nase biracko telo, ali mi smatramo da zalazuci se za jedan kvalitetniji Zakon o povracaju deviznog duga stedisama, zalazuci se da taj zakon moze da se primeni i na one stedise koje ovim zakonom nisu obuhvacene. Mi smatramo da to radimo u korist gradjana", kaze Sami.Guverner Dinkic je dodao da trenutni spor oko Zakona o dugu deviznim stedisama ne moze da utice na poverenje gradjana u banke. "To ne moze da utice posto, srecom, DSS ne upravlja Narodnom bankom. Ja sam i dalje guverner Narodne banke Jugoslavije, imam jako dobar tim, imam jako dobru saradnju i sa gospodinom Djelicem iz Ministrastva finansija i sa nekim drugim ljudima iz ekonomskog tima. DSS je u opoziciji, tako da koliko Seselj moze da utice na gubljenje poverenja u banke toliko i DSS i njeni clanovi mogu an to da uticu", kaze Dinkic.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.