Izvor: Kurir, 27.Okt.2007, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
STRUGARE GUTAJU SRBIJU
„Šumska mafija“ nekontrolisano seče šume na jugu, što, kako tvrde aktivisti eko-baze „Jug“, Srbiji donosi nesagledive posledice
NiŠ -Na jugu Srbije već godinama hara „šumska mafija“, pustošeći prirodna bogatstva bez ikakve kontrole i odgovornosti, tvrdi Miroslav Krainčanić, predsednik Udruženja građana eko-baze „Jug“ iz Vlasotinca, i dodaje da „Srbijašume“, ali i inertno ministarstvo „kumuju“ ovom lopovluku.
- Ministarstvu za zaštitu >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << životne sredine i kabinetu ministra Saše Dragina uputili smo još 10. septembra pismo u kojem tražimo hitnu intervenciju radi zaštite šuma i drugih prirodnih dobara na jugu Srbije. U pismu smo pozdravili najnovije akcije ministra Dragina u borbi protiv zagađivača reka i trovača vazduha, ali na osnovu iskustava sa terena i onoga što lično vidimo na terenu, stekli smo utisak da je „šumska mafija“ i dalje mimo bilo kakvih državnih mera i sankcija - kaže Krainčanić i dodaje da je za obnovu bio-fonda u vodama potrebno desetak godina, dok je za obnovu bukovih šuma potrebno najmanje pola veka.
On napominje da i druge nevladine organizacije i udruženja iz čitave Srbije poslednjih desetak godina ozbiljno upozoravaju državni vrh i resorna ministarstva da se mimo kontrole seku milioni kubika bukovih i drugih šuma, a da niko ozbiljnije ne postavlja pitanje svrhe postojanja „Srbijašuma“ kao javnog preduzeća kojem je „država dala ključeve od nacionalnog prirodnog trezora neprocenjive vrednosti“.
- Providne su tvrdnje nekih šumara, da narod mora da seče šume da bi se prehranio i školovao svoju decu. Naše šume ustvari „gutaju“ sve brojnije savremene strugare koje često rade „pod direktnim patronatom šumara- navodi Krainčanić i dodaje da je svestan da ova borba neće biti laka, jer je „šumska mafija“ pustila svoje pipke koji dosežu sve do inspekcijskih organa, vrhova „Srbijašuma“, regionalnih šumskih uprava, pa do samih šumara koji žmure pred onim što se dešava na terenu.
Aktivisti eko-baze „Jug“ se čude što ministar ćuti i ne odgovara na njihovo pismo. Ne prihvataju objašnjenje da je Srbiji drvno-prerađivačka industrija izvozni adut, a podsećaju da Evropa zaista rado kupuje našu drvnu građu zato što upravo ume da štiti svoje prirodne resurse.
- Veće su, a bez posledica, naše izvozne šanse koje bismo stvorili razvojem poljoprivrede i finalnom preradom njenih proizvoda, kao i hitnim ulaganjima u sistem navodnjavanja, naglašava Krainčanić.[ antrfile ]
OSTALE SAMO GOLETI
Aktivisti eko - baze „Jug“ pitaju se, kažu sa pravom, gde se i kako troše pare koje država izdvaja iz svog budžeta za zaštitu životne sredine.
- Pogubni, rekao bih čak i suludi su nekakvi planovi o pošumljavanju pašnjaka, koji su staništa lekovitog bilja i borovnice, umesto da se pošumljavaju goleti nastale nekontrolisanom sečom šuma, kaže Krainčanić, podsećajući na zakonsku obavezu da se površine posečenih šuma moraju sanirati kako treba.







