STIŽE NAM POŠAST IZ NOVOG SADA: Srbiji preti najezda virusa sa Zapadnog Nila, ONI SU KRVOLOČNI PRENOSIOCI

Izvor: SrbijaDanas.com, 20.Avg.2020, 15:16

STIŽE NAM POŠAST IZ NOVOG SADA: Srbiji preti najezda virusa sa Zapadnog Nila, ONI SU KRVOLOČNI PRENOSIOCI

Prolaz do žarišta komaraca ekipe "Ciklonizacije" morale su da prokrče trimerima i mačetama.

Nakon detaljne pretrage terena ekipe "Ciklonizacije" našle su veliko izvorište azijskih tigrastih komaraca. Reč je o više zapuštenih i zaraslih parcela na Detelinari, iza Tržnog centra Merkur i podvožnjaka na početku Partizanske ulice.

Tokom monitoringa odraslih komaraca koji smo redovno sprovodili u ovom delu Novog Sada, primećeno je značajno prisustvo jedinki ove >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << invazivne vrste komaraca. Dosta vremena trebalo nam je da pretražimo šire područje, a prolaz do ovog žarišta komaraca naše ekipe morale su da prokrče trimerima i mačetama.

- Osim što su zarasle u vegetaciju, na ovim pacelama ima i zapuštenih pomoćnih objekata, smeća, saksija, kofa i ambalaže i drugih predmeta koji su puni vode. Tamo su naše ekipe zatekle rojeve ovih komaraca, dok su pobrojani predmeti sa vodom puni njihovih larvi. Tako smo u samom Novom Sadu dobili idealno izvorište tigrastih komaraca, odnosno žarište sa koga su se širili po okolini - objašnjava Dario Aćimović, menadžer za odnose sa javnošću "Ciklonizacije".

Odmah po otkrivanju izvorišta, odmah danas, operativci "Ciklonizacije" izveli su larvicidne tretmane, kao i tretman protiv odraslih formi termalnim zadimljavanjem. Kako bi efekat bio potpun, narednih dana tretmani će biti izvedeni u širem području.

- Za večeras je prognoziran povoljan vetar i temperature vazduha, tako da je plan da organizujemo tretman suzbijanja tigrastih komaraca ULV mašinama sa vozila na Novom Naselju, Avijatičarskom naselju, Detelinari, Banatiću, Sajmištu, Salajci i Rotkvariji. Treba dodati i da je u prethodnom periodu sproveden i tretman larvi na mikro izvorištima u navedenom delovima grada - objašnjava Aćimović.

Prema njegovim rečima, iskustva "Ciklonizacije" pokazuju da su izvorišta tigrastih komaraca (Aedes albopictus) u urbanim sredinama Novog Sada kišničare, septičke jame, gume, slivnici, šahtovi, saksije za cveće, burad, kofe kao i sve posude u kojima se nakuplja kišnica. Na terenu su, kaže, uzorkovane larve tigrastog komarca i iz mikroizvorišta kao što su pivske flaše, konzerve, ambalaže u kojima je bilo dovoljno nutrijenata i vode da se formira celokupan razvojni cikus ove vrste.

- Ovakva izvorišta u domaćinstvima neophodno je prekriti ili ukloniti kako se ne bi nakupljala voda. Ukoliko građani u svom dvorištu ili okolini poseduju kišničare, šahtove, burad i druge posude sa vodom taj problem mogu da prijave našem call centru na 021/641 23 22. Naše ekipe će po dojavi sprovesti detaljan pregled terena i ako je potrebno, izvesti larvicidni tretman. Na taj način sprečićemo zajedno širenje ove agresivne vrste komaraca - objašnjava Aćimović.

Inače, stručnjaci "Ciklonizacije" zvanično su odrasle jedinke tigrastog komaraca u Novom Sadu detektovale 2018. godine. Od tada se ova vrsta posebno prati i izvode se ciljani tretmani njihovog suzbijanja. Tokom ove i proteklih sezona detektovano je širenje ove invazivne vrste iz prvobitnih rezervoara u okolini Partizanske ulice po obližnjim delovima grada - Detelinari, Banatiću, Sajmištu, Salajci, Rotkvariji, Novom Naselju i Avijatičarskom naselju.

- Činjenica je da ove godine nije bilo prave zime i kontinuiranih niskih temperatura, te je očekivano i to što nije bilo prirodne redukcije njihove brojnosti. Zato naši stručnjaci od početka sezone prate brojnost i rasprostranjenost ove vrste komaraca i kada god se ukaže potreba izvode tretmane - kaže Aćimović.

Tigrasti komarac je invazivna vrsta, poreklom iz Jugoistočne Azije, koja se poslednjih godina širi po Evropi. Do širenja dolazi zbog povećenog i ubrzanog prometa roba u svetu, ali verovatno i zbog izmenjenih klimatskih uslova poslednjih godina. Ono što odlikuje tigraste komarce je činjenica da im je za reprodukciju dovoljna i izuzetno mala količina vode. Reč je o komarcima koji su obično sitniji od domaćih rečnih i urbanih komaraca, ali i izuzetno agresivni u traženju krvnog obroka. Pri tome, za razliku od domaćih, koji uglavnom imaju pik ujutro i uveče, tigrasti komarci su aktivni i grizu veći deo dana.

Kako je reč o vrsti komaraca koja prenosi virus Zapadnog Nila, a na našem području reč je o takozvanom urbanom ili kućnom komarcu (Culex), "Ciklonizacija" tokom sezone, u saradnji sa gradskom upravom, prati zaraženost komaraca.

- U 36 uzoraka komaraca sakupljenih na teritorija grada, prigradskih naselja i sela u prvoj polovini ovog meseca, prisustvo virusa Zapadnog Nila detektovano je samo u jednom. Reč je o uzorku sa Klise. Za analizu je zadužena laboratorija Naučnog instituta za veterinarstvo iz Novog Sada, a prisustvo virusa utvrđuje se PCR metodom - objašnjava Dario Aćimović.

Podsetimo, u prethodna dva kruga testiranja u prvoj polovini jula i u drugoj polovini istog meseca, analizirani su uzorci sa sličnog broja lokacija, a prisustvo virusa nije potvrđeno ni u jednom.

- Ovakav rezultat je očekivan jer su za razvoj virusa u komarcima potrebni duži periodi toplog vremena. Virus Zapadnog Nila je prisutan na našem području već godinama i ljudi moraju da budu svesni da on neće nestati - objašnjava Dario Aćimović.

Zvanično je detektovan 2012. godine, a već 2013. godine Srbija je imala najveću epidemiju na teritoriji Evrope. Rezervoar ovog virusa su ptice, a prisutnost virusa Zapadnog Nila u komarcima očekuje se u drugoj polovini jula i tokom avgusta. Prenošenje virusa sa komaraca na ljude obično se dešava pred kraj sezone, u avgustu i septembru, jer je to vreme kada komarci menjaju domaćine i krvni obrok uzimaju i sa ptica i sa ljudi.

Prenošenje virusa zavisi i od temperature. Izrazito visoke temperature, recimo, pogoduju bržem razvoju virusa. U komarcu koji se hranio na zaraženoj ptici on se brže razvija, odnosno pre dostiže virulentnost i osigurava prenošenje na čoveka na kojem se komarac potom hrani.

- U zaštiti zdravlja građana ključno je tokom cele sezone držati brojnost komaraca pod kontrolom i na vreme prekinuti ovaj lanac prenošenja. Važno je da se sistematski radi na suzbijanju komaraca i da se ne dospusti da komarci opstanu toliko dugo da uzmu krvni obrok sa ptice, polože jaja, a onda ponovo uzmu krvni obrok sa čoveka i tako prenesu virus - objašnjava Aćimović.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.