ŠTA ĆE BITI SA SRPSKIM DIPLOMAMA? Srbija izbačena iz ENQA

Izvor: SrbijaDanas.com, 03.Mar.2020, 16:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

ŠTA ĆE BITI SA SRPSKIM DIPLOMAMA? Srbija izbačena iz ENQA

Srbija više nije punopravni član Evropske asocijacije za obezbeđivanje kvaliteta u visokom obrazovanju (European Association for Quality Assurance in Higher Education – ENQA) odlukom njihovog Borda na sednici koja je održana 20. februara 2020. godine.

Srbija je zbog problema u visokom obrazovanju tokom mandata ministra prosvete Mladena Šarčevića stavljena u status “pod nadgledanjem” i od nas kao članice je traženo da otklonimo primedbe u naredne dve godine kako bismo >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << povratili punopravno članstvo u ovoj izuzetno značajnoj instituciji vezanoj za visoko obrazovanje u Evropi.

Ministar je upravo iz tog razloga formirao iste godine Nacionalno telo za akreditaciju i proveru kvaliteta u visokom obrazovanju Srbije na čelu sa predsednikom Upravnog odbora Simom Avramovićem i direktorkom Jelenom Kočović, koje je imalo zadatak da otkloni nedostatke i povrati status punopravnog članstva Srbije u ovoj organizaciji. Oni su napravili još veći problem i još veći broj nepravilnosti i doveli do toga da je Srbija izbačena iz ENQA i doveli veliki broj mladih obrazovanih ljudi u našoj zemlji u problem.

Da ministar i rukovodstvo NAT nisu ozbiljno shvatili primedbe koje je ENQA uputila Srbiji dokaz je gubljenje statusa punopravnog člana u najznačajnijoj organizaciji vezanoj za visoko obrazovanje u Evropi. Koliko su olako shvatili njihove primedbe i sugestije i koliko se nisu potrudili da ih isprave i da pokažu i dokažu da Srbija zaslužuje da bude punopravni član ove organizacije je i njihovo saopštenje koje su okačili na sajtu NAT 1. marta 2020. u kom oni kažu da su zamerke koje su predstavnici ENQA zamerili Srbiji uglavnom formalnog i načelnog karaktera i da je bila samo jedna ozbiljna primedba. Posebno neozbiljno i sramno u njihovom saopštenju je umanjivanje značaja ovakve odluke njihovom konstatacijom da smo sada na nivou zemalja koje nisu članice EU, tj. da smo sada na nivou Albanije, Bosne, Moldavije i sličnih zemalja, a da smo do sada bili na istom nivou kao najrazvijenije zemlje Evrope.

Srpske diplome će važiti u Srbiji i svim gradovima naše zemlje, ali članstvo u ENQA omogućava da naše diploma budu priznate u zemljama Evrope. Izbacivanjem iz članstva iz Evropske asocijaciji za osiguranje kvaliteta u visokom obrazovanju značajno se otežava postupak priznavanja srpskih diploma u zemljama EU jer je članstvo u ovoj organizaciji garancija kvaliteta visokog obrazovanja. Sve to je i NAT potvrdio u svoj saopštenju rekavši da će se procedura priznanja naših diploma vršiti na isti način kao i do sada, po kriterijumu ocene planova i programa po kojima su podnosioci zahteva za priznavanje diploma studirali što znači da će se gledati planovi i program koje je akreditovao NAT, a koji više nije punopravni član ENQA. Znači studijski programi koje je nepriznati NAT akreditovao treba neko u Evropi da vam akredituje.

♦ ENQA je Srbiji zamerila što nam postupci akreditacije predugo traju

♦ Što posete recenzentskih komisija nisu duže nego traju po par sati umesto i po nekoliko dana kako bi se na terenu mogli videti svi bitni segmenti vezani za akreditaciju koje je visokoškolska ustanova pripremila.

♦ Možda najbitnija zamerka je da se više pažnje pridaje birokratiji nego što se stavlja akcenat na kvalitet visokog obrazovanja.

♦ Bitno je istaći da su nam zamerili i što nisu podjednaka prava za sve i što se primećuje da postoji dominacija malog broja institucija u postupku akreditacije dok se nečije mišljenje i ne čuje iako se proces akreditacije odnosi i na njih.

♦ Drugostepeni organ je Nacionalni savet, dok ENQA traži da drugostepeni organ kome se stranke u postupku mogu žaliti bude formiran u okviru NAT.

♦ Zamerili su i to što direktor nije osoba sa punim radnim vremenom već je i angažovana na visokoškolskoj ustanovi čime se ne može postići puna nezavisnost.

♦ Traženo je da se i utvrde realni troškovi akreditacionog procesa jer oni značajno opterećuju visokoškolske ustanove, tako na primer imamo recenzente koji dobiju i po 100 hiljada dinara za nekoliko sati rada, što je previše i nije realno a značajno opterećuje visokoškolsku ustanovu.

♦ Potrebno je da se uradi mnogo više kako bi postojali jedinstveni kriterijumi ishoda akreditacionog procesa, kako bi odluke koje donosi Komisija za akreditaciju i proveru kvaliteta bila podjednaka za sve učesnike u postupku akreditacije, a ne kao do sada da različita pravila važe za različite visokoškolske ustanove.

♦ Jedna od najvećih primedbi je i netransparentnost procesa akreditacije, što znači da postoji mogućnost da bude visok stepen korupcije. Primećeno je i da se izveštaji o akreditaciji ne objavljuju na sajtu NAT. Takođe, ne objavljuju se ni spiskovi recenzentskih komisija, kao ni kompletni zapisnici sa sednica.

Iz svega navedenog možemo videti da zamerke nisu uglavnom formalnog i načelnog karaktera i da je bila samo jedna ozbiljna primedba, kao što to NAT želi da predstavi javnosti. Iz navedenog smo videli da postoje suštinski problemi u postizanju kvaliteta visokog obrazovanja.

Dokaz da ministru nije stalo je i taj što se nije ni udostojio da odgovori na mejl koji smo mu poslali juče sa pitanjima da nam da komentar vezan za gubljenje statusa punopravnog člana Srbije u ENQA.

I dok se predsednik Srbije Aleksandar Vučić bori da poveća ugled Srbije u svetu obilazeći i primajući u posetu sve najznačajnije svetske lidere i predstavnike svih međunarodnih organizacije i dok se bori da preokrene poziciju Srbije u vezi pitanja Kosova od rešene u očima mnogih svetskih lidera do pozicije gde nije još ništa rešeno i gde se mišljenje Srbije itekako vrednuje i ceni, sada nakon nekoliko godina mukotrpnog rada i truda da se to promeni, i gde imamo danas jednu izuzetno pozitivnu vest koju je predsednik juče najavio, a to je povlačenje priznanja Kosova od strane Sijera Leonea i preokretanje pozicije Srbije u UN iz negativne u pozitivnu. Naše ministarstvo prosvete na čelu sa Mladenom Šarčevićem i NAT nisu bili u stanju da zadrže poziciju u organizaciji čiji smo bili punopravni član.

♦ uveravanja javnosti od strane ministarstva prosvete i NAT-a da nas neće izbaciti i da oni rade savršeno transparentsno, što se pokazalo kao netačno,

♦ akreditacije fakulteta i univerziteta, ko je poseduje, a ko ne i zašto ministarstvo ćuti o tome

♦ šta je bilo sa studentima Evropskog univerziteta i kako su oni zbrinuti

♦ sukoba interesa unutar Komisije za akreditaciju i proveru kvaliteta

♦ akreditacije nauke za fakultete i univerzitete

♦ akreditacije doktorskih studija

♦ ekspresne akreditacije studijskih programa Singidunuma

♦ reklamiranja Singidunuma za upis studenata na studijski program za koji nemaju akreditaciju

♦ akreditacije Elektrotehničkog fakulteta

♦ posedovanja bankarskih garancija

♦ akreditacije od strane NAT fakulteta čiji univerzitet nema akreditaciju

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

ŠTA ĆE BITI SA NAŠIM DIPLOMAMA Izbačeni smo iz Evropske asocijacije za obezbeđivanje kvaliteta, KO JE ZA TO KRIV?

Izvor: Blic, 03.Mar.2020

Srbija više nije punopravni član Evropske asocijacije za obezbeđivanje kvaliteta u visokom obrazovanju (European Association for Quality Assurance in Higher Education – ENQA) odlukom njihovog Borda na sednici koja je održana 20. februara 2020. godine.

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.