
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 16.Sep.2024, 18:03
SSP predala predlog za izmenu Krivičnog zakonika o zaštiti prosvetnih radnika
Stranka slobode i pravde (SSP) predala je danas Skupštini Srbije predlog za izmenu Krivičnog zakonika kojim bi se uvelo novo krivično delo za zaštitu zaposlenih u obrazovnim ustanovama.
Predstavnici stranke su na konferenciji za novinare u parlamentu izrazili očekivanje da će se ovaj predlog naći na prvoj narednoj sednici parlamenta.
Potpredsednik SSP Goran Petrović istakao je da je neophodna posebna krivično pravna zaštita lica zaposlenih u obrazovnim ustanovama, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << uvođenjem novog krivičnog dela kojim bi se uz krivična dela protiv javnog reda i mira uvrstio i napad na lice zaposleno u obrazovnoj ustanovi, navodi se u saopštenju stranke.
Za napad, pretnju ili nanošenje povrede zaposlenom u obrazovnoj ustanovi predlažu kazne zatvora od tri meseca do osam godina.
Oni su istovremeno kritikovali vladu, tvrdeći da je počela školska godina, a da nastavnici nisu dodatno zaštićeni od napadača.
Ministarstvo pravde: Izmene zakona o bezbednosti nastavnika do kraja godine, neistine SSP
Ministarstvo pravde je saopštilo da su izmene i dopune Krivičnog zakonika, koje se odnose na bezbednost nastavnika i zaposlenih u obrazovanju, već poslate na mišljenje Evropskoj komisiji, kao i da se očekuje njihovo usvajanje u Narodnoj skupštini krajem ove godine, a povodom, kako kažu,.
Ministarstvo je ocenilo da je neistina, koje je poslanica SSP Marinika Tepić danas iznela, još jedna u nizu svesnih zloupotreba ove osetljive teme i pokušaj političkog profitiranja.
Oni podsećaju da je ministarka pravde Maja Popović na više sastanaka koji su održani u Vladi Srbije upoznala predstavnike sindikata sa izmenama i dopunama Krivičnog zakonika kojim će između ostalog biti propisano krivično delo Napad na lice zaposleno u obrazovnoj ustanovi.
Popović je na sastancima sa sindikatima prosvetnih radnika predstavila i aktivnosti koje se preduzimaju i koje će biti preduzete radi donošenja izmena i dopuna Krivičnog zakonika.
Podsećaju da su izmene i dopune poslate na mišljenje Evropskoj komisiji u avgustu ove godine, kao i da će o njima biti sprovedena javna rasprava od 1. oktobra.
Napominju da će izmene i dopune biti sveobuhvatne i da su prilikom njihove pripreme razmotrene i prihvaćene i druge inicijative.
Dodaju da je jedna od njih i inicijativa Udruženja roditelja dece stradale u saobraćaju, koju je podržao predsednik Srbije Aleksandar Vučić, a koje se odnose na pooštravanje kazni zatvora za krivično delo "Teška dela protiv bezbednosti saobraćaja", kao i za krivično delo "Nasilje u porodici i grupu krivičnih dela protiv polne slobode".
Najavili su da će biti pooštrene kazne zatvora za krivično delo "Nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija".
Iz Ministarstva su ocenili da zbog toga današnji nastup Tepić predstavlja najgori oblik politikanstva, a posebno je štetan, jer ima za cilj obmanjivanje građana Srbije.
"Nastupi opozicionih lidera ne doprinose objektivnom sagledavanju stanja u društvu, već predstavljaju neuspele pokušaje destabilizacije države zarad ličnih interesa", navodi Ministarstvo.
Oni ističu da stvaranje tenzije neuspelim pokušajem obmanjivanja u trenutku borbe za Srbe na KiM, pokazuje neodgovornost opozicionih lidera za njihov položaj i opstanak.
"Za razliku od Marinike Tepić, Vlada Srbije čvrsto stoji uz svoj narod na KiM pružajući mu podršku za opstanak na vekovnim ognjištima", naglašeno je u saopštenju.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...