SRPSKO-INDONEŽANSKO PRIJATELJSTVO: Ministar pravde i ljudskih prava Indonezije u poseti Srbiji

Izvor: SrbijaDanas.com, 05.Jul.2020, 18:28

SRPSKO-INDONEŽANSKO PRIJATELJSTVO: Ministar pravde i ljudskih prava Indonezije u poseti Srbiji

U Udruženju Adligat se nalazi najveća zbirka knjiga i predmeta iz Indonezije u jugoistočnoj Evropi koju su podržale važne indonežanske institucije obrazovanja i kulture

Ministar za pravdu i ljudska prava Republike Indonezije Jason Laoli došao je u posetu Republici Srbiji. Iz Ambasade Indonezije u Beogradu održao je posebnu internet konferenciju na kojoj su prisustvovali članovi Društva srpsko-indonežanskog prijateljstva "Nusantara" i predsednik Udruženja za kulturu, >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << umetnost i međunarodnu saradnju "Adligat" Viktor Lazić. Ovom prilikom je potpisan protokol o saradnji između Društva "Nusantara" i Udruženja Adligat.

- Dolazak ministra Jasona Laolija je značajan događaj koji potvrđuje prijateljske veze dva naroda, posebno što poseta dolazi u periodu povećanog rizika od širenja korona virusa. Indonežanska vlada želi saradnju sa Srbijom, te su i u ovogodišnjim složenim uslovima putovanja, poslala ministra kako bi se narednih dana potpisali sporazumi o saradnji iz oblasti pravde i ljudskih prava i na najvišem nivou razgovaralo o bilateralnoj saradnji - kaže Marko Jelić, generalni sekretar Društva srpsko-indonežanskog prijateljstva NUSANTARA koje broji više od 170 članova, koje sledeće godina proslavlja 18 godina od osnivanja.

. Mnogi slavni Indonežani upravo su Udruženju Adligat poklonili svoje predmete, arhivsku građu i knjige, dok je više institucije angažovalo Adligat za savetnika na očuvanju istorijske građe.

 - Želimo iskrenu dobrodošlicu indonežanskom zvaničniku i nadamo se da će, uprkos trenutnoj situaciji, iz Beograda poneti lepa sećanja. Indonezija je prijateljska država sa kojom nas veže dugotrajno i duboko prijateljstvo i mi želimo da na tim temeljima razvijemo bogatu razmenu i aktivnosti na svim poljima sa jednom od najvećih država Azije - kaže predsednik Adligata, Viktor Lazić.

Između ostalog, glavni partner u jugoistočnoj Evropi slavnom indonežanskom fakultetu za umetnost Institutu Keseninan (IKJ) koji je iznedrio čitavu modernu generaciju indonežanskih fotografa, skulptora, režisera, glumaca, crtača, glumaca i drugih umetnika jeste Udruženje Adligat.

- Ovih dana se navršilo 50 godina od osnivanja ove prestižne institucije - kaže Viktor Lazić.

- Adligatovi saradnici i članoi snimili su video čestitku namenjenu upravi i svim profesorima i studentima fakulteta, što je izazvalo veliko oduševljenje u Džakarti, s obzirom na to da zbog novonastalih okolnosti ne mogu da organizuju proslavu važnog jubileja.

Najznačajniji umetnici Indonezije su članovi Adligata. To su, na primer, književnik i dekan Instituta Kesenian Seno Gumira Adžidarma čija dela su poznata od Njujorka, preko Londona do Džakarte, koji je Adligatu poklonio svoje neobjavljene rukopise, direktor najvećeg privatnog kulturnog cetnra u Džakarti, književnik Gonevan Muhamed, slikar Jus Rizal itd. Član Adligata će uskoro postati i Separi Đoko Damono, jedan od najznačajnijih indonežanskih pesnika poslednjih pola veka.

- Ponosni smo na to da je Udruženje Adligat, baš kao i Nusantara, jedan od jakih mostova Srbije i Indonezije. To smo postigli dobrim delom zahvaljujući vodećem srpskom ekspertu za Indoneziju, ambasadoki/zvaničnoj predstavnici Adligata u Džakarti, Hristini Nikolić Murti i ambasadoru Srbije Slobodanu Marinkoviću koji je prihvatio da požrtvovano radi na svakoj našoj inicijativi - kaže Lazić.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.