Izvor: B92, 08.Maj.2001, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
SRJ PRIMLJENA U SVETSKU BANKU
Savezna republika Jugoslavija primljena je u utorak u clanstvo Svetske banke. U izjavi za Radio B92 guverner NBJ Mladjen Dinkic ocenjuje da je to bio 'veliki uspeh naseg reformskog tima', s obzirom da je 'to je bila poslednja velika medjunarodna finansijska institucija u kojoj nam je nedostajalo clanstvo'. 'Mislim da je bez Svetske banke nemoguce doci do novca za obnovu inforastrukture, za programe u oblasti socijalne zastite, zdravstva, obrazovanja... To je de facto jedan znacajan korak >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << koji ce nam pomoci da prebrodimo ove ekonomske teskoce sa kojima se suocavamo zbog onoga sto nam se desilo u poslednjih desetak godina', kaze Dinkic.
Bord izvrsnih direktora Svetske banke odobrio je Jugoslaviji takozvani IDA status, odnosno status najsiromasnijih zemalja, a Mladjan Dinkic kaze da se SRJ svesno borila za takav status. 'Mi smo sve vreme insistirali da nam se u prve tri godine odobri taj status, svesni cinjenice da nas, s jedne strane, to dovodi u situaciju da priznajemo da smo u tako losem stanju kao sto su, na primer, Gana ili neka druga africka republika. S druge strane, to znaci da cemo sve nove kredite koje cemo podizati u ove tri godine, podizati po nekoncesionalnim uslovima. To znaci da ce kamatna stopa na te kredite biti svega jedan odsto godisnje, da ce ti krediti biti odobravani na veoma dugacak preiod, cak i do 40 godina i da ce biti sa grejs periodom od sedam do deset godina, dakle, period otplate kredita pocece nakon sedma do deset godina. To je potpuno van uobicajene prakse, jer su sve zemlje koje su glasale za to svesne da Jugoslavija nije tako siromasna zemlja, ali da zele da nam pomognu u te prve tri godine da se dignemo na noge, a kasnije cemo pozajmljivati pod normalnim trzisnim uslovima', zakljucio je Dinkic.












