Izvor: RTS, 09.Avg.2009, 17:22 (ažurirano 02.Apr.2020.)
SPS i DS zajedno na Voždovcu
Socijalisti postigli dogovor sa Demokratskom strankom da zajedno pokušaju da konstituišu većinu u opštini Voždovac, a da od DS-a očekuju da tu većinu i obezbedi. Andreja Mladenović izjavio da koalicija DSS-NS-NP neće podržati formiranje većine DS i koalicije SPS-PUPS-JS.
Predsednik beogradskog odbora Socijalističke partije Srbije Aleksandar Antić izjavio je da su socijalisti postigli dogovor sa Demokratskom strankom da zajedno pokušaju da konstituišu većinu u opštini >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Voždovac, a da od DS-a očekuju da tu većinu i obezbedi.
"Očekujemo od DS da, na osnovu sporazuma koji smo potpisali, obezbedi većinu. DS je pozvala DSS i NS da daju podršku za tu većinu i sutra ćemo videti da li su ti razgovori urodili plodom", rekao je Antić Tanjugu.
Aleksandar Antić, koji je i predsednik Skupštine Beograda, precizirao je da će socijalisti, prema dogovoru sa demokratama, dati kandidata za predsednika Skupštine opštine Voždovac.
Predsednik beogradskog odbora DSS-a Andreja Mladenović izjavio je da koalicija DSS-NS-NP neće podržati formiranje većine Demokratske stranke i koalicije SPS-PUPS-JS.
"Očigledno je da na Voždovcu nema dogovora i nema potrebnog broja odbornika da se formora većina, tako da odbornici koalicije DSS-NS-NP sigurno neće dati podršku, posebno ne jednoj takvoj koaliciji DS, SPS, LDP i ko zna koga još", istakao je Mladenović u izjavi Tanjugu.
Mladenović je rekao da će odbornici narodnjačke koalicije na sutrašnjoj sednici prisustvovati samo verifikaciji mandata i da neće učestvovati u daljem toku sednice, jer, kako je objasnio, nema dogovorene većine.
Mladenović je podsetio da je plan te koalicije prethodnih meseci bio razgovor s naprednjacima, sa kojima je i postignut načelan dogovor da se o formiranju vlasti u Zemunu i Voždovcu razgovara sa koalicijom SPS-PUPS-JS.
"U Zemunu je ta koalicija formirana, a na Voždovcu je SPS podlegao pristicima DS i zabranama da formira većinu sa SNS i koalicijom DSS-NS-NP. Očigledno je da ovakvim pristiscima i najavama da će pojedini odbornici nekih drugih stranaka navodno podržati njihovu koaliciju DS pokazuje bahatost i strah od toga da će se otkriti šta se radilo i kako se radilo u prethodnom periodu u toj opštini", naveo je Mladenović.
Prethodno je i predsednik beogradskog odbora Nove Srbije Borislav Borović izjavio je da koalicija DSS-NS na sutrašnjoj konstitutivnoj sednici Skupštine opštine Voždovac neće podržati većinu demokrata i socijalista.
Borović je izrazio "umereni optimizam" da će SPS prihvatiti da sa Srpskom naprednom strankom, koalicijom DSS i NS formira vlast na Voždovcu.
Prema Borovićevim rečima, SPS treba da se odupre pritisku Demokratske stranke, koja pokušava da prebaci odgovornost na drugog što je formiranje vlasti na Voždovcu neizvesno, iako je njenim "kršenjem zakona i manipulacijom" došlo da ponovnih izbora u toj opštini.
Demokratama za većinu potreban jedan odbornik
U Demokratskoj stranci navode da, ipak, veruju da će sutra biti formirana većina.
Šef odborničke grupe DS-a u Voždovcu Branko Arsenijević rekao je agenciji Beta da veruje da će sutra biti formirana većina na Voždovcu, ali i navodi da DS, kome je potreban još jedan odbornik za formiranje većine, još nije dobio zvaničan odgovor iz DSS-a na ponudu da odbornici te stranke podrže 28 odbornike koje je okupio DS.
U Srpskoj naprednoj stranci smatraju da su novi izbori najrealnije rešenje, jer ne postoji šansa da vlast u toj beogradskoj opštini bude formirana.
Za sutra je zakazana konstitutivna sednica Skupštine Voždovca, a zakonski rok za formiranje lokalnih organa vlasti ističe 14. avgusta.
Skupština Voždovca ima 56 odbornika. SNS je osvojila 18 mandata, lista "Za evropski Voždovac" 17, koalicija DSS-NS-NP sedam, SPS-PUPS-JS šest, radikali tri, kao i LDP, i "Lista za toleranciju" Rasima Ljajića dva.
Prema Statutu Beograda, skupština gradske opštine mora biti konstituisana u roku od 60 dana od objavljivanja konačnih rezultata izbora, koji su na Voždovcu proglašeni 15. juna, jer, u suprotnom, Skupština grada imenuje privremeni organ.
Pod konstituisanjem skupštine opštine podrazumeva se verifikovanje mandata odbornika, izbor predsednika i sekretara skupštine.
Posle toga, u roku od 30 dana, odbornici su dužni da izaberu izvršne organe - predsednika i opštinsko veće. U suprotnom se, takođe, uvodi privremeni organ, a predsednik Skupštine Beograda donosi odluku o raspisivanju novih izbora.
Predsednik opštine, kome nakon izbora na to mesto prestaje odbornički mandat, istovremeno je i predsednik Opštinskog veća.




