
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 16.Apr.2011, 01:56 (ažurirano 02.Apr.2020.)
SPC i vernici slave Lazarevu subotu
BEOGRAD -
Srpska pravoslavna crkva i vernici danas slave Lazarevu subotu, praznik kojim se obeležava vaskrsenje Lazara četvorodnevnog, poslednjeg čuda Hristovog pred nedelju stradanja, smrti i vaskrsenja.
Lazareva subota je sećanje na događaj u Vitaniji, gde je živeo mladi čovek Lazar sa sestrama Martom i Marijom, koji je sa svim pojedinostima opisao jevanđelist Luka.
Na vest o smrti Lazarevoj, kako je zapisano u Jovanovom Jevanđelju, Isus je došao u Vitaniju, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << gde je njegov prijatelj već četiri dana bio sahranjen.
Došao je do groba, naredio da se skloni grobni kamen i pozvao Lazara da izađe, što je on i učinio, sav uvijen u pogrebne pokrove, kaže predanje koje je preneo sveti Jovan u svom Jevanđelju.
Ovaj događaj smatra se u hrišćanstvu pobedom života nad smrću i nagoveštaj Hristovog stradanja i vaskrsenja, u kome je osnova novozavetne vere.
To poslednje čudo Hristovo, koji se već pročulo po čudesnim isceljenjima i drugim podvizima kojim je potvrđivao snagu potonje vere, ozlojedilo je judejske sveštenike i uzrok je presude na smrt raspećem koju mu je u sredu, u nedelji stradanja, izrekla jevrejska skupština Sinedrion.
Lazar je živeo još trideset godina kao episkop na Kipru, gde ga je posetila i Bogorodica i poklonila mu omofor, njenom rukom izvezen.
Spomen svetog Lazara Četvorodnevnog slavi se od prvih dana hrišćanstva, a njegovo ime je simbolično i na jevrejskom jeziku El-azar znači - Bog je pomogao.
Njegove mošti počivaju danas u Carigradu, gde su prenete 890. godine sa Kipra, odnosno iz Kitona kod Larnake, gde je stajala nadgrobna ploča sa natpisom - Hristov prijatelj.
Praznik svetog Lazara četvorodnevnog je krsna slava patrijarha Irineja, kao i počivšeg patrijarha Pavla.
Vrbica
Srpska pravoslavna crkva istog dana slavi i praznik Vrbice, koji počinje večernjim bogosluženjima, kada se u hramove unose vrbove grane - na obred blagosiljanja vrbe koje su simbol palminih grana kojima je narod pozdravljao Hrista kada je dan posle, na Cvetnu nedelju, ušao u Jerusalim.
Pošto se vrba osvešta, sveštenik narodu deli grančice i zatim se vrši trokratni ophod oko hrama sa crkvenim barjacima, ripidama i čiracima. Narod obilazi oko hrama uz pevanje tropara Lazareve subote.
U SPC je Vrbica dečji praznik, jer je Hristos, prema Jevanđelju, ulazeći u Jerusalim rekao - Pustite decu meni, jer takvih je Carstvo nebesko.
Za taj dan majke svečano obuku svoju decu, kupuju im zvončiće vezane na trobojku i stavljaju oko vrata.
Mlade vrbove grančice se odnose kućama i stavljaju pored ikone i kandila.
Sa ovim danom počinju veliki Vaskršnji praznici.
Lazaristi
Rimokatolička i anglikanska crkva, koje ove godine praznik Vaskrsa Isusa Hrista slave istog dana kada i pravoslavni (24. aprila), svetog Lazara pominju 29. jula.
Po rimokatoličkom predanju, on je posle Hristovog vaskrsenja, sa obe sestre, dospeo do juga Francuske, gde je bio episkop Marseja.
U Raveni, u Italiji, postoji hram u kome je mozaična predstava novozavetnog vaskrsenja Lazarevog, a slikali su ga i najveći renesansni slikari Rembrant i Đoto.
Poseban katolički red Lazarista posvećen je svetitelju iz Vitanije, a u Beogradu crkvu Ćirila i Metodija drže njegovi članovi.
Ovaj monaški red odobrio je 1632. godine papa Urban VIII, i oni se danas bave pastirskim, humanitarnim i misijskim i obrazovnim radom u više od 70 zemalja, sa više od četiri hiljade članova.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...