Izvor: B92, 27.Nov.2001, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

SOLANA: RAZDVAJANJE NIJE BRZI VOZ ZA EVROPSKU UNIJU

Beograd -- Evropska unije uputila je u utorak preko Visokog predstavnika za spoljnu politiku i bezbednost Havijera Solane jos jednom poruku da se zalaze za opstanak zajednicke drzave Srbije i Crne Gore. Solana je u Beogradu na pocetku svoje dvodnevne posete Jugoslaviji, izjavio da Evropska unija smatra da Srbija i Crna Gora treba "sto pre" da pronadju resenje za svoje buduce odnose.

"Mi zelimo da ta 'nova federacija' postane deo EU i jasno porucujemo da je po nasem misljenju svako >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << drugo resenje losije", rekao je Solana posle susreta sa ministrom spoljnih poslova SRJ Goran Svilanovicem u utorak: "Oni koji veruju da je razdvajanje brzi put ka ulasku u Evropsku uniju grese. To sam rekao gospodinu Svilanovicu i to cu veoma jasno preneti veceras i predsedniku Djukanovicu. On treba da zna da razdvajanje nije brzi voz za Evropsku uniju, vec na neki nacin sporiji voz za ulazak u EU", rekao je Solana. Visoki predstavnik je takodje preneo spremnost EU da "doprinese" dijalogu predstavnika Srbije i Crne Gore, ali je naglasio "da nije na njemu da predlaze model buducih odnosa, vec da dve strane moraju same da ga pronadju". "Ovo je pitanje koje mora biti reseno brzo.

Ne mozemo priustiti u ovom trenutku da to pitanje dugo ostane otvoreno.

Sto pre resenje bude pronadjeno, to bolje", rekao je Solana.

Sef jugoslovenske diplomatije Goran Svilanovic takodje je rekao da je za gradjane vazno da se dogovor o ovom pitanju pronadje u kratkom vremenskom periodu: "Zbog toga sto su pred nama veoma brojni zadaci: zapoceli smo proceduru razgovora sa Evropskom unijom, kako bismo u toku naredne godine poceli formalne pregovore o sporazumu asocijacije i stabilizacije. Kako ocekujemo u toku naredne godine - da ostvarimo clanstvo u Savetu Evrope, realno je da u toku naredne godine mozemo da ostvarimo clanstvo u Partnerstvu za mir, da smo upravo dobar sporazum postigli sa Pariskim klubom, ali da bi do kraja marta trebalo da se potpise stend-baj ugovor sa Medjunarodnim monetarnim fondom i da bismo tada svakako morali da znamo u kakvim se okolnostima nalazimo".

Komentarisuci poruke Solane zvanicnoj Podgorici, savetnik crnogorskog predsednika Djukanovica, Miodrag Vukovic, rekao je za B92 da ljudi iz medjunardone zajednice imaju informacije samo od jedne strane, odnosno savezna adminsitracija cini sve da kompromituje projekat vecinske Crne Gore. Reagujuci na pricu o brzom i sporom vozu za Evropu, Vukovic je za B92 rekao: "Gospodin Solana kaze da je ocuvanje zajednicke drzave brzi voz za ulazak u Evropu, da je samostalan put ulaska u evropske integracije Srbije i Crne Gore kao nezavisnih drzava, sporiji put.

Dakle, ipak su i jedan i drugi, to tako citamo, demokratski putevi, pri cemu se i ovog puta medjunarodna zajednica kroz stavove gospodina Solane opredeljuje da preferira ovo prvo resenje. Kroz cinjenicu da ga naziva sporijim putem, pokazuje se da medjunarodna zajednica ne bezi ni od ovog drugog, sporijeg, i po njima, komplikovanijeg resenja".

Upitan da li u ocekuje da ce sastanak Djukanovica i Solane u utorak uvece biti razgovor ravnopravnih partnera ili jos jedna runda pritisaka na Crnu Goru, Vukovic je odgovorio da se postojeci problem ne moze resiti diktatima i da zato ne veruje da ce biti pritisaka: "Pritisak na sto? Na 55 odsto iskazane volje gradjana Crne Gore? Sta to znaci, da obrnemo kapu naopako, pa da manjini u Crnoj Gori koja je na izborima izgubila, damo vlast, jel' tako? To bi znacilo isto kao da dodje Solana u Beograd i aktuelnim demokratskim vlastima, koje su pobedile na izborima u Srbiji, kaze - dobro momci, ono sto vi hocete je sporija varijanta. Brza varijanta je da vi poslusate vasu opoziciju".

Solana se sreo i sa potpredsednikom Vlade Srbije Nebojsom Covicem, koji je nakon razgovora rekao da je stav Srbije i Jugoslavije o zajednickoj drzavi jasan - a to je redefinisana federacija ili referendum u Crnoj Gori. Prema Covicevim recima, mart, odnosno april iduce godine je krajnji rok koji je Srbija ostavila Crnoj Gori za razmisljanje o zajednickoj drzavi. Covic je dodao da je Solana zvanicnicima u Beogradu preneo "tri stava EU vezana za direktnu podrsku federaciji, za to da ne podrzavaju nikakva odvajanja i dalje dezintegracione procese, i da ce oni, koliko je u njihovoj moci, pomoci da se federacija, takva kakva je, odrzi". "Bio je i predlog da se to sve oroci do 2005-2006. godine", ispricao je Covic i dodao da mu taj predlog "pomalo lici na ono kad hocete da gurnete problem pod tepih".

Pred odlazak u Podgoricu, a nakon susreta sa jugoslovenskim predsednikom Vojislavom Kostunicom i drugim zvanicnicima u Beogradu, Solana je saopstio stav evropske petnaestorice: "Mi verujemo da je opstanak Federacije najbolje resenje. Grese svi koji veruju da bi razdvajanje bilo brzi put za ukljucenje u Evropsku uniju. Ja cu veceras imati priliku da to jasno prenesem i predsedniku Djukanovicu. On mora da zna da razdvajanje nije brzi put za ulazak u Evropu", rekao je Solana na beogradskom aerodromu. On je preneo da Evropska unija insistira na sto brzem nastavku dijaloga zvanicnog Beograda i Podgorice o medjusobnim odnosima i ponovio da svako resenje, ukljucujuci i referendum, mora biti u skladu sa strogim medjunarodnim standardima.

Solana ce u sredu iz Podgorice otici u Pristinu gde ce razgovarati sa lokalnim politickim liderim i zvanicnicima medjunarodnih misija.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.