SDA poprilično izgubila kompas

Izvor: B92, 13.Sep.2019, 23:03   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"SDA poprilično izgubila kompas"

Predsednica Republike Srpske Željka Cvijanović ocenila je da je stranka SDA "poprilično izgubila kompas" jer u BiH žive tri naroda.

Kako je rekla, "izgubila je kompas, kao što je izgubila iz vida i politički realitet i činjenicu da u BiH žive tri naroda, te da nije moguće praviti nikakvu 'Republiku BiH'".

U predlogu deklaracije koju bi sutra trebalo da usvoji Kongres SDA, između ostalog, navodi se da je primarni i dugoročni cilj SDA "Republika BiH", afirmacija >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << "bosanskog jezika" kao "zajedničkog identiteta svih gradjana BiH", uspostavljanje "vrhovnog suda BiH", reforma policije.

"Ne možete nikako oživljavati nešto što je bilo pre rata, prosto zato što smo imali rat, imali mučan period, nakon kojeg smo dobili Dejtonski sporazum", rekla je Cvijanovićeva, prenela je RTRS.

Ona je napomenula da Dejtonski sporazum nije samo zaustavio rat, nego je uspostavio i kompletan ustavno-politički sistem u okviru BiH, koja je sastavljena od dva entiteta i tri konstitutivna naroda, s vrlo precizno izraženim mehanizmima zaštite nacionalnog interesa.

Cvijanovićeva je istakla da se ne može gajiti iluzija kako će biti "nekava Bosna po meri jednog naroda".

"Legitimno je da imate političke ciljeve i to ne mogu nikome da sporim, ali ako u ovakvoj zemlji koja je usporena i sada, kao i mnogo puta ranije, koja je pokazala svoje deficite i nesposobnosti, želite da dodatno otežavate takvim ciljevima, onda to radite namerno i šaljete poruku drugima da nisu dobrodošli", istakla je Cvijanoviceva.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.