Izvor: B92, 09.Mar.2006, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
SCG: Sud nije nadležan za tužbu BiH
Hag -- Zastupnici SCG osporavaju nadležnost suda argumentom da u vreme podnošenja tužbe 1993. tadašnja SRJ nije bila članica UN.
Teorijski dokazujući nenadležnost, zastupnici SCG Vladimir Đerić i Tibor Varadi pozivali su se na odluku kojom se Sud 2004. oglasio nenadležnim za tužbu SRJ protiv članica NATO-a zbog bombardovanja 1999.
Oni su iz te odluke citirali obrazloženje da SRJ u vreme podnošenja tužbe protiv NATO 1999. nije bila članica UN, statuta >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Međunarodnog suda pravde, niti Konvencije o genocidu, što su nužni uslovi za nadležnost suda. SCG je u svetsku organizaciju primljena tek 1. novembra 2000, podsetili su zastupnici SCG.
U pokušaju da izdejstvuju odluku suda posle koje dokazi Sarajeva o genocidu ne bi ni bili razmatrani, predstavnici SCG su istakli da bivša SRJ nije bila pravna naslednica SFRJ, i pozvali se na odluku MSP iz 2004. u kojoj se najviša svetska pravosudna institucija upravo iz tog razloga proglasila nenadležnom da sudi NATO zemljama po tužbi Beograda za nezakonitu upotrebu sile.
U popodnevnom delu suđenja, profesor Radoslav Stojanović, glavni pravni zastupnik SCG u sporu po ovoj tužbi, detaljno je govorio o srpskim nacionalnim pokretima i težnjama u 20. veku, objašnjavajući pojam "Velike Srbije" i geneze srpske nacionalne ideje. On je pobijao tezu o nameri stvaranja "Velike Srbije".
Juče se sudskom veću najpre obratio Radoslav Stojanović i govorio o potrebi pomirenja i vansudskog rešavanja spora. Tokom rata u BiH počinjeni su teški zločini, rekao je Stojanović, ali i podsetio da se za te zločine sudi pojedincima pred Međunarodnim krivičnim sudom i nacionalnim sudovima.
Profesor međunarodnog prava Vojin Dimitrijević izjavio je za B92 da je osporavanje nadležnosti Međunarodnim sudom pravde u Hagu verovatno najjači argument pravnog tima Srbije i Crne Gore.
"Najjača tačka odbrane je ono što se može napadati, a da se pri tom ponašate kao pravnik bez emocija, najpre se može napadati nadležnost, jer imate taj presedan da je sud proglasio da je nenadležan u slučaju tužbe protiv država NATO-a. Sud bi prema tome morao u tom pogledu da bude dosledan, ako tu nema nekog detalja, a videćemo da li ga ima", rekao je za B92 Dimitrijević.









