SAMO U SRBIJI! Ako vam treba raj za živce posle karantina, ovo mesto je pravi izbor za vas (FOTO)

Izvor: SrbijaDanas.com, 30.Maj.2020, 16:22

SAMO U SRBIJI! Ako vam treba "raj za živce" posle karantina, ovo mesto je pravi izbor za vas (FOTO)

Banjsko kupatilo je lek za mnoge boljke.

U Bogutovačkoj banji, poznatijoj kao "raj za živce", lek je nekada nalazilo na hiljade banjskih gostiju iz bivše Jugoslavije, ali i zemalja sa svih kontinenata. Međutim, tranzicija je za nju bila pogubna, pa je pre  šest godina u Bogutovačku banju uveden stečaj, a na mnoge objekte stavljen katanac. Zahvaljujući meštanima i gostima ostalo je u životu kupatilo, ali u veoma lošem  stanju.

Marjan Banjanac i Milanko Vasiljević, >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << preduzimljivi mladi ljudi, više iz lokalpatriotskih motiva nego ekonomskih, rešili su krajem prošle godine da sudbinu Bogutovačke banje uzmu u svoje ruke, a 11. maja ove godine, kada je kupatilo otvoreno, Bogutovačka banja stare i nove goste dočekala je u novom ruhu.

- Sa nedležnima smo se dogovorili da uzmemo banjsko kupatilo u zakup dok se status banje ne reši. Jesenas je urađena kompletna rekonstrukcija ženskog kupatila, tokom proleća i muškog, tako da ovaj objekat izgleda lepše, komfornije i funkcionalnije nego ikada pre. Uložena su velika sredstva i rad, ali ne žalimo. To je naš dug prema banji, odakle smo obojica, njenim meštanima i gostima koji su decenijama ovde ostavljali svoj novac. Drugo je pitanje kako je on korišćen, očigledno ne na pravi način - rekao je Marjan.

Svih ovih godina kupatilo je nekako ipak radilo, jer bolesni ljudi nisu mogli da se pomire sa činjenicom da za svoju bolest ne mogu da nađu lek, ako već postoji u Bogutovačkoj banji. Meštani su sami čistili i održavali kupatilo kako bi banja opstala, a zarada od izdavanja smeštajnih kapaciteta zaživela.

- Mineralna voda Bogutovačke banje ima nemerljivu vrednost i jedinstvena je u Evropi. Svi koji pate od neurotičnog sindroma, psihoneuroze, migrena, neurotičnih glavobolja, neuralgija, mobilnosti vegetativnog nervnog sistema, posledica multiple skleroze, mogu potražiti pomoć u Bogutovačkoj banji. Posle ovog stresnog vremena proživljenog sa koronavirusom, desetak dana provedenih u Bogutovačkoj banji i zdravima će dobro doći da ne govorim o obolelima. Treba imati u vidu da ova banja s pravom  nosi i naziv raj za živce - kazuje dr Srećko Milović, poznati kraljevački neuropsihijatar.

Podaci kažu da su mineralni izvori  u Bogutovačkoj banji bili poznati još u antičkim vremenima. Stari Rimljani su sigurno uživali u blagodetima banjske vode. Isto tako, banja u Bogutovcu bila je poznata i našim srednjovekovnim vladarima  jer se vrlo blizu nalazi tvrđava Maglič, unutar koje je nekada postojao srednjovekovni grad. Knez Miloš, koji je bio zagovornik razvoja banjskih lečilišta, naredio je da se u Beču 1834.godine uradi i analiza vode u Bogutovačkoj banji. Negde pred kraj 19. veka, doktor Marko Leko je uradio hemijsku analizu vode koja je potvrdila njena izvanredna svojstva u lečenju mnogih bolesti.

Pored neuropsihijatrijskih oboljenja lečenje mineralnom vodom ove banje daje odlične rezultate u lečenju srca, visokog krvnog pritiska i organa za varenje.

- Posećivala sam i druge naše banje ali i banjska lečilišta u Mađarskoj i nekim drugim zemljama, ali sam tek u Bogutovačkoj banji našla pravi lek za visok krvni pritisak i zato godinama sa suprugom dolazim ovde. Mi smo dugo radili u Nemačkoj, gde smo i penziju stekli, prošli smo mnoge evropske zemlje ali ovako bogastvo malo ko ima.Obradovali smo se što je i banjsko kupatilo dobilo izgled primeren banjskom lečilištu o kojem se puno zna i izvan naših granica - priča Beograđanka Dana Đorđević.

Bogutovačka banja je po poseti još daleko od rekordne 1986. godine kada ju je tokom sezone posetilo oko 10.000 gostiju,ostvarivši više od 68.000 noćenja. Međutim, i meštani i gosti veruju da za bogutovački raj za živce dolaze bolji dani što je u najvećem interesu brojnih pacijenata i zemlje i sveta ,ali i meštana Bogutovca i njegove banje.

"OKREČIM SOBU I ČEKAM TURISTE" Šta su sve prednosti, a šta mane SEOSKOG TURIZMA U SRBIJI? (VIDEO)

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.