Izvor: B92, 03.Maj.2001, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

SAMIT POLITICKIH I EKONOMSKIH INSTITUCIJA U BEOGRADU

U Beogradu je otpoceo dvodnevni samit u organizaciji internacionalnih kompanija, vecinom grckih, na kojoj ucestvuju jugoslovenski politicari i ekonomski eksperti, kao i predstavnici evropskih i americkih medjunarodnih institucija. Skup je otvorio predsednik Jugoslavije Vojislav Kostunica i najpre podsetio da je aktuelna vlast do sada uspela da povrati clanstvo u MMF, Evropsku banku za obnovu i razvoj, da sledi obnavljanje clanstva u Svetskoj banci i Svetskoj trgovinskoj organizaciji. Zatim >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je izneo planove koje treba ispuniti tokom ove godine: "Pre svega nameravamo da se vratimo u sve medjunarodne finansijske institucije, da postignemo racionalni dogovor o spoljnom dugu sa Pariskim i Londonskim klubom. Potrudicemo se, razume se, da maksimalno iskoristimo donatorsku konferenciju pocetkom narednog meseca u Briselu, i da na njoj ozbiljno provucemo investitore tako sto cemo im ponuditi jasne i realno izvodljive programe. Postaracemo se da prosirimo aranzmane o slobodnoj trgovini. Sve to, svesni smo, nece biti mogucno ako ne obezbedimo domace uslove za reforme i privredni rast, i ako ne stvorimo uslove za privalcenje direktnih stranih investicija', rekao je Kostunica.

Jedan od organizatora skupa, direktor internacionalne kompanije PGI Helas, Simeon Tsomokos, za Radio B92 kaze da su svetske kompanije zainteresovane za rad u nasoj zemlji u gotovo svim oblastima i posebno istakao bankarstvo, telekomunikacije, saobracaj, energetiku i poljoprivredu. On ocekuje da ce za 3 do 5 godina u Jugoslaviji uslediti veliki napredak. Na nase pitanje koliko nestabilna politicka situacija koci ulazak stranog kapitala i interesovanje, biznismen Tsomokos odgovara da 'medjunarodne kompanije uvek nadju put za biznis". "Ako uoce trziste sa velikim potencijalom, bez obzira na politicke probleme, one imaju interes da sto pre otvore kancelarije, traze partnere i zapocinju posao. Ja imam iskustva sa situacijom u Grckoj gde takodje postoje ozbiljni problemi. Ponekad sa Turskom, ponekad su to drugi regionalni problemi, ali moje iskustvo je da biznis opstaje bez obzira na politicku situaciju', kaze za B92 Simeon Tsomokos i porucuje da sto je zemlja ekonomski razvijenija ima manje politickih problema.

Prisutni strani investitori izbegavali su da odgovore na politicka pitanja koja se direktno dovode u vezi sa ekonomijom, kao sto je saradnja sa Haskim tribunalom. Saveznog premijera Miroljuba Labusa zamolili smo da prokomentarise vesti koje stizu iz Vasingtona da ce SAD usloviti ishod Donatorske konferencije saradnjom Jugoslavije i medjunarodnog suda u Hagu: "Mislim da ce sve biti u redu, sacekajte par dana pa cete videti da ce sve biti u redu. Imam informacija, radi se na tome, i ne treba da se brinete", rekao je on.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.