SAD: Smena direktorke RTCG podriva slobodu medija

Izvor: NoviMagazin.rs, 08.Jun.2018, 09:52   (ažurirano 02.Apr.2020.)

SAD: Smena direktorke RTCG podriva slobodu medija

Odluka Saveta Radio televizije Crne Gore (RTCG) da smeni generalnu direktorku Andrijanu Kadiju podriva slobodu medija, čija su reforma i očuvanje ključni za integraciju Crne Gore u evroatlansku zajednicu, saopštio je američki Stejt department.

"Sjedinjene Američke Države razočarane su zbog smene Andrijane Kadije, generalne direktorke crnogorskog javnog servisa RTCG. Crna Gora mora da uradi više da zaštiti slobodu medija i uređivačku nezavisnost svog javnog servisa", >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << navodi se u saopštenju.

Kadija je smenjena posle višemesečnih političkih pritisaka na javni servis na inicijativu jednog od članova Saveta RTCG Mima Draškovića.

Formalni razlog za smenu je bio ugovor koji je RTCG potpisala s Centrom za građansko obrazovanje (CGO), a kojim je po ocenama člana Saveta Mima Draškovića, dozvoljeno mešanje u uređivačku politiku javnog servisa.

Kadija je uoči glasanja kazala da je "svesna" da ne može odbraniti "unapred donesene odluke", da je nezakonito smenjena, kao i da je "kriva" jer je "apolitična."

Mesecima, po ocenama dela crnogorske i međunarodne javnosti, traje "neprimereni" politički pritisak na uređivačku politiku javnog servisa, koji je počeo smenama pojedinih članova Saveta i imenovanjem ljudu koji se smatraju bliskim vladajućoj Demokratskoj partiji socijalista (DPS).

Nastavak na NoviMagazin.rs...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta NoviMagazin.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta NoviMagazin.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.