Izvor: B92, 17.Mar.2016, 21:16 (ažurirano 02.Apr.2020.)
SAD: Sarađivaćemo u istrazi o genocidu ID
SAD će sarađivati u nezavisnoj istrazi o genocidnim delima koje je počinila ID i učiniće sve da vinovnike tih dela privedu pravdi, saopštila je Bela kuća.
Zaključak koji je ranije danas izneo američki državni sekretar Džon Keri da ta ekstremistička grupa sprovodi genocid nad manjinskim hrišćanima, Jazidima i šiitskim muslimanima "odražava ozbiljnost situacije", rekao je portparol Bele kuće Džoš Ernest na konferenciji za novinare, preneo je Rojters.
Kako >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je istakao, zlodela koje je sunitska muslimanska grupa počinila u Siriji i Iraku su uznemiravajuća i predstavljaju "uvredu za svakog vernika".
Keri je danas poručio da se SAD spremaju za oslobadjanje područja pod kontrolom IS kako bi se zaštitile manjinske grupe.
On je istakao da bilo kakve potencijalne kriminalne optužbe protiv ekstremista moraju rezultirati nezavisnom medjunarodnom istragom i poručio da će SAD nastaviti da podržavaju napore za prikupljanje dokaza i dokumenata o zločinima.
Kerijevi nalazi, medjutim, ne obavezuju SAD da preduzmu dodatne akcije protiv džihadista Islamske države i ne prejudiciraju nikakvu tužbu protiv njenih pripadnika, naveo je AP.









