Izvor: B92, 05.Jan.2001, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

SAD SKIDAJU SPOLJNI ZID SANKCIJA PREMA JUGOSLAVIJI

Sef jugoslovenske diplomatije Goran Svilanovic zavrsio je posetu Vasingtonu veoma zadovoljan postignutim rezultatima i vraca se u Beograd sa mnogo vise optimizma, nego sto ga je imao u dolasku, javlja dopisnik agencije Sense Slobodan Pavlovic.

Americka administracija potvrdila je u protekla dva dana spremnost da ekonomski, finansijski, politicki i diplomatski jos angazovanije pomogne novu demokratsku vlast u Beogradu, a opredeljenost za intenziviranje te nove ere u odnosima izmedju >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << dve zemlje bice javno potvrdjena vec za nekoliko dana.Tokom iduce nedelje, naime, kako je potvrdjeno u Stejt departmentu, bice obnarodovan poseban predsednicki ukaz Bila Klintona kojim ce biti uklonjen tzv. spoljni zid sankcija koji je Amerika uspostavila prema Jugoslaviji jos sredinom devedesetih godina.

"Demokratske snage u Srbiji i Jugoslaviji zasluzuju tu podrsku americke administracije, svojim jasnim reformskim kursom i spremnoscu, koja se potvrdjuje na delu, da ispune sve svoje medjunarodne obaveze. To ukljucuje, pre svega, ispunjavanje Rezolucije 1244. Saveta bezbednosti o Kosovu, zatim deo Dejtonskog sporazuma koji se tice saradnje sa Medjunarodnim tribunalom za ratne zlocine , zatim uspostavljanje dobrosusedskih odnosa sa drzavama nastalim posle raspada bivse Jugoslavije, kao i ,u okviru toga, resavanje svih spornih pitanja vezanih za njihovu sukcesiju i raspodelu nekadasnjih zajednickih dobara i finansijskih rezervi", rekao je tim povodom za SENSE Klintonov izaslanik za Balkan Dzim O'Brajen, izrazavajuci uverenje da ce tekuci americki kurs ubrzanog obnavljanja svih odnosa sa Beogradom nastaviti i buduca Busova administracija.

Sumirajuci utiske, pred odlazak iz Vasingtona, Goran Svilanovic izrazio je zadovoljstvo nacinom i ishodom kojim je nova, demokratska garnitura u Beogradu zavrsila prvi ciklus obnove odnosa sa SAD. Ocenjujuci uspesnim prve kontakte sa ljudima za koje se ocekuje da ce imati znacajno mesto u formiranju dalje americke politike prema Jugoslaviji, Svilanovic je, pored znacaja uklanjanja zida spoljnih sankcija, ukazao i na ishod razgovora vodjenih sa Medlin Olbrajt i njenim saradnicima o poznatim problemima u zoni bezbednosti na jugu Srbije. "Nastavak tih razgovora ocekujem iduce nedelje, na susretu u Briselu sa najvisim predstavnicima NATO. Sa americke strane iskazano je razumevanje za nasu inicijativu da se preispita obim i rezim zone bezbednosti na jugu Srbije, rekao nam je tim povodom jugoslovenski ministar inostranih poslova, uz napomenu da ce to, u svakom clucaju, biti dugotrajan i ne bas brz proces, imajuci u vidu insistiranje SAD da politicke reforme kojima ce se omoguciti ukljucivanje vecinskog albanskog stanovnistva u lokalnu upravu i sluzbe bezbednosti u opstinama na jugu Srbije budu neophodan preduslov za razmatranje pitanja koja se postavljaju u vezi sa spornom zonom u Presevskoj dolini.

U Vasingtonu je, inace, izazvala primetno zadovoljstvo i zvanicnika i javnosti spremnost Jugtoslavije da uspostavi saradnju sa Medjunarodnim tribunalom za ratne zlocine iz Haga. O tom pitanju uveliko se razgovaralo ova dva dana, s tim sto se iz prvih reagovanja u Stejt departmentu stice utisak da bi Amerika, u nekakvoj krajnoj varijanti, bila spremna da prihvati da Medjunarodni tribunal odrzi u Beogradu sudjenje optuzenima koji se nalaze na teritorije Srbije. Takav presedan napravljen je vec sa optuzenima za ratne zlocine u Ruandi, s tim sto je to varijanta koju je u Vasingtonu izneo i Goran Svilanovic kao jednu od mogucnosti za skidanje sa dnevnog reda tog najozbiljnijeg problema koji u ovom trenutku opterecuje odnose medjunarodne zajednice sa novom Jugoslavijom.

I na kraju ,ali sigurno ne i najmanje vazno u razgovorima Svilanovica u Vasingtonu, pitanje delikatnih odnosa Srbije i Crne Gore. U izjavi za SENSE predsednikov savetnik O'Brajen posebno je naglasio podrsku SAD ,transparentnoim i demokratskom procesu, kojim bi narod u Srbiji i Crnoj Gori, pre odlucivanja, bio podrobno upoznat sa svim opcijama na koje se moze racunati u buducem zajednickom zivotu u rekonstruisanoj federaciji, odnosno u dvema odvojenim drzavama. "SAD ce posle takvog procesa, u kome nece nece biti ishitrenih politickih odluka, ispostovati volju naroda iskazanu na referendumu", rekao nam je tu temu Dzim O'Brajen, uz napomenu da jucerasnja izjava Olbrajtove posle razgovora sa Svilanovicem ("SAD podrzavaju demokratsku Crnu Goru u demokratskoj Jugoslaviji") sasvim jasno govori, sama za sebe, o resenju za tu kriznu situaciju koju bi najvise volela da vidi i odlazeca i dolazeca amercika administracija.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.