Izvor: B92, 15.Okt.2012, 13:39 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Romi i dalje diskriminisani"
Beograd -- Predsednik Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine Vitomir Mihajlović kaže su Romi i dalje "diskriminisani, nedovoljno obrazovani i nezaposleni".
"Nezaposlenost se među romskom populacijom kreće između 90 i 95 odsto, a posao ne mogu da nađu čak ni oni sa završenim fakultetom", kazao je Mihajlović na skupu "Evropske integracije i inkluzija Roma", koji se održava u Beogradu.
On je naveo da život Roma nije poboljšan i istakao da nije istina da nema dovoljno >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << sredstava za inkluziju Roma.
Narodni poslanik i predstavnik Roma u Skupštini Srbije Srđan Šajn takođe je istakao da je potrebna bolja kontrola sredstava koja Srbiji stižu, a namenjena su upravo projektima koji treba da poboljšaju položaj Roma.
"Ne zna se gde je proteklih 4-5 godina utrošeno između 50 i 70 miliona eva. Za zemlju kao što je Srbija to je veliki novac i treba utvrditi gde on odlazi", kazao je Šajn.
On je poručio da je Srbiji potrebna "romska elita" i najavio otvaranje Romske akademije, na kojoj bi trebalo da se izdvoji takav kadar.
Predstavnik Delegacije evropske unije u Srbiji Luka Bjankoni podsetio je da se i u najnovijem izveštaju EU pominje da su Romi u Srbiji i dalje diskrimisani, nedovoljno uključeni u društvene tokove i najsiromašniji.
On je ukazao i da tako nije samo sa Srbijom i da se čitava Evropska unija bori sa istim problemom.
"Nastavićemo da pomažemo Srbiji kako bi se lakše izborila sa problemima Roma - najbrojnije manjinske zajednice u Evropi", kazao je Bjankoni.
Romi i dalje diskriminisani i nezaposleni
Izvor: Akter, 15.Okt.2012
Predsednik Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine Vitomir Mihajlović izjavio je da se položaj Roma nije popravio proteklih godina























