Izvor: Blic, 31.Jan.2008, 08:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Rokovi prolaze, ratne nazive niko ne menja

BANJALUKA – Iako je rok za promenu spornih naziva osnovnih škola u BiH prošao pre nešto više od dve godine, još devet škola u FBiH nije promenilo sporna imena. Zato su predstavnici Koordinacionog odbora za realiziciju sporazuma o posebnim potrebama i pravima dece povratnika u BiH dali još jedan rok-početak naredne školske godine. Kako kažu, „ako se do tada ne promene nazivi škola besmisleno je bilo šta dogovarati u BiH, kad se to ne želi sprovesti u delo".
>> Pročitaj celu vest na sajtu Blic <<
U Kantonu Sarajevu još osam škola nosi imena po učesnicima proteklog rata kao i jedna škola u Hercegovačkom-neretvanskom kantonu, iako se time krši ovaj sporazum koji je potpisan u martu 2002. Takođe, sporne nazive nose i tri škole u Unsko-sanskom kantonu, ali je Koordinacioni odbor dobio garanciju da će kantonalno ministarstvo izmeniti nazive škola.

„U Kantonu Sarajevo stalno odugovlače sa promenama naziva škola. Pretpostavljam da žele da zadrže stari naziv, pa zato stalno prolongiraju promenu. Ako je već njihovo resorno ministarstvo prihvatilo kriterijume po kojima se moraju menjati nazivi škola koje nose imena po učesnicima proteklog rata, onda je nekorektno da se dogovor ne sprovodi. Nažalost u sporazumu nisu predviđene kazne za nepoštivanje kriterijuma", rekao nam je predsednik ovog Koordinacionog odbora Ranko Savanović.

Kao jedan od razloga za prolongiranje promena naziva škola u Kantonu Sarajevo naveli su da od Koordinacionog odbora traže spiskove imena svih škola u BiH i tek kada to dobiju, pristupiće promeni. Međutim, Savanović objašnjava da su im poslali tražene spiskove, ali da nisu dobili povratnu informaciju kada će promeniti sporna imena škola.

„Zato će Koordinacioni odbor u narednom periodu poslati zahtev u kojem ćemo tražiti da nam jasno kažu kada misle da promene nazive škola. Ako želimo da se dogovaramo oko nekih važnih pitanja za obrazovanje u BiH onda se moraju poštovati raniji dogovori, jer će biti besmisleno ubuduće bilo šta dogovarati", rekao je Savanović.

Ipak, u Ministarstvu obrazovanja i nauke u Kantonu Sarajevo nam je rečeno da traženi spiskovi svih imena škola u BiH nisu potpuni i da nije dostavljeno ono što su oni tražili.

„Tražili smo da nam pošalju nazive svih škola sa biografijama ličnosti ili opis događaja po kojoj je škola dobila ime. Samo smo dobili nazive škola bez ovih podataka i dok ih ne dobijemo nećemo pristupiti promeni spornih naziva škola", rekao je stručni saradnik u ovom Ministarstvu Sretko Žmukić.

Čim dobiju podatke koje su tražili, kaže, odmah će preduzeti konkretne korake prema Vladi Kantona Sarajevo kako bi se do početka naredne školske godine konačno promenili nazivi škola.

Primera radi, u Kantonu Sarajevo nije promenjen naziv za školu „Mirsad Prnjavorac" koji je bio učesnik proteklog rata ili naziv škole „Velešićki heroji". Kako nam je objašnjeno u Kordinacionom odboru, pojedini nazivi škola u ovom kantonu nisu dovoljno objašnjeni pa se za ime škole „Saed Ćehić" navodi da je ona dobila ime po nastavniku škole, što je prema kriterijuma iz sporazuma nedovoljno.

„Postoji jedna škola u Kantonu Sarajevo koja nosi naziv po porodici 'Efendije Ramić’ koja je nevino stradala u ratu. S obzirom da je i ovo slučaj u vezi sa poslednjim ratom, ovaj naziv se mora promeniti", objasnio nam je Savanović.

U Srpskoj sve ispoštovano

U RS sve škole su do predviđenog roka - marta 2005., promenile sporne nazive škola, ali je nedavno zatraženo dodatno objašnjene za imena osam osnovnih i srednjih škola u RS. „Radi se o školama koje su dobile imena po herojima ili borcima iz prvog i drugog svetskog rata, tako da ti nazivi nisu sporni", rekao je Ranko Savanović.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.