Izvor: Blic, 13.Feb.2007, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Roker u meraklijskom sokaku
Roker u meraklijskom sokaku
NIŠ - U Obrenovićevoj ulici u centru Niša, koja je uvek bila mesto glavnih čaršijskih događaja, počeli smo šetnju sa Goranom Šepom Galetom, pevačem kultne rok grupe 'Kerber'. Iako je skoro dve trećine godine na svirkama van Niša, Gale stigne da u slobodno vreme prošeta 'niškom Knez Mihailovom', popije piće u Kazandžijskom sokaku, svrati do Tvrđave, obiđe pijacu da na tren oseti deo meraka stare niške čaršije.
- >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Obrenovićeva ulica u kojoj sam odrastao uvek je bila središte glavnih čaršijskih događanja. Nekada su njome prolazili fijakeri i meraklije koje su se iz kafana vraćali kućama sa muzikantima zagrljeni. U kafanama u centru Niša se pevalo i preko dana, postojali su boemi koji su svojim dogodovštinama zasmejavali ceo grad. Toga više nema. Ipak, danas je ova ulica na novi način središte svih zbivanja: postala je najveći sedeći korzo u gradu i prepoznatljiva po prelepim devojkama - veli Gale.
Rado odlazi u Kazandžijsko sokače, na čijem se 'ušću' u Obrenovićevu, kod spomenika niškom naj lovdžiji i boemu Kalči i književniku Stevanu Sremcu, danas ogledaju dva Niša: moderan u staklima velelepnog tržnog centra i meraklijski, koji nestaje, u fasadama starih kuća i kaldrmi ulice iz koje se odavno više ne čuje kuckanje zanatskih čekića.
- Ova ulica mi je posebno draga. Kratka je, uvučena, ali ipak lepa i sa dušom. Kazandžije su zamenili ugostitelji tako da ovde može dobro da se jede, pije i druži u ambijentu stare niške čaršije. Na ovoj staroj kaldrmi rastu neki novi niški boemi. Na ulazu je spomenik Kalči i Sremcu. Jedna večna stolica je ostavljena prazna tako da nostalgičari mogu uvek da im se pridruže. Kada nekada poželim to vreme, i ja sednem sa njima - priznaje najpoznatiji aktivni niški roker.
Obrenovićeva nosi reku ljudi sve do keja, koji je popločan ručno klesanim kamenom i lepo uređen, i Tvrđavskog mosta, sa kojeg su mangupi pre četiri decenije skakali u Nišavu samo zbog osmeha neke lepe devojke.
Pod najezdom megamarketa, primećuje Gale, nestaje niška pijaca, naslonjena na zidine Tvrđave. Tu bar jednom nedeljno svraća do svog prodavca Miodraga Pejčića Mikija Šargarepe, da se snabde sastojcima za najbolju rakijsku salatu.
- Miki uvek ima najbolju robu. Kod njega kupujem cveklu, rotkvice, šargarepu, luk - za salatu sa merakom. Vreme provedeno sa njim nikada nije izgubljeno. Čovek je izuzetan, pa sa njim uvek promenim neku reč i o rokenrolu, muzici, filmu, popijemo po rakijicu, našalimo se. Svraćam na pijacu, u stvari, da se vidim sa ljudima - priznaje Gale koga i u 'Mak prometu' četa mesara dočekuje sa oduševljenjem.
Zaželi li se ukusa i mirisa starog Niša, skokne do kafane 'Stara Drina', nedaleko od centra, koju posećuju 'i rokeri i direktori', gde Gaga kuvar pravi najbolje pihtije, teleću glavu, crevca na žaru, brizle, pohovani mozak... Kada hoće da raspameti prijatelje, ponese i šerpicu, napuni je škembićima pa ih pozove na večeru i kaže da je on kuvao.
Gale ne krije da koliko je ponosan na Niš kao rodni grad cara Konstantina, toliko ga izluđuju gužve u saobraćaju i prepuni parkinzi.
- Ponosim se Medijanom i istorijom Niša. Ali u okolnim zemljama su napravili turističke atrakcije od mnogo manjih stvari, dok mi imamo rodno mesto najvećeg hrišćanskog cara i ne umemo to da iskoristimo. On je još u četvrtom veku nove ere imao vodovod u Medijani. U današnjem Nišu još uvek ne mogu da reše problem parkiranja. Uspem da priđem automobilom na kilometar do centra i onda ga ostavim gde nađem mesto. Toliki je haos u saobraćaju da nekada imam osećaj da sam u Aziji - kaže Gale.
Branko Janačković








