Izvor: RTS, 30.Sep.2014, 09:34 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Rešenja za "večite studente"
Prema procenama, u Srbiji je oko 2.000 studenata koji su 2006. upisali fakultete i koji bi do 1. oktobra trebalo da završe školovanje jer im ističe osmogodišnji rok za sticanje diploma. Nadležni poručuju da nema mesta za paniku i da postoji način da im se pomogne kako bi završili započete studije.
Sa novom akademskom godinom i studenti su dobili nove predstavnike. Za početak, studenti prodekani će baviti pitanjima prve generacije studenata po programu Bolonje.
>> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << />Student prodekan ETF-a Tijana Lazić rekla je da to što se zakon o Bolonji često menja može da zbuni studente i da se njoj mogu obratiti za sve što im treba kako bi uskladili svoje obaveze.
Za one koji imaju vrlo malo ispita do kraja najbezbolnije je da traže produženje za jednu godinu, kaže prorektor Univerziteta u Beogradu Miodrag Popović. Ističe da zakon to dozvoljava, pošto je fakultetima omogućeno da, u skladu sa svojim statutima, dozvole akademcima produženje roka.
Na Elektrotehnici objašnjavaju formulu.
"Iz te generacije 2006. ima još 60 studenata koji koriste taj apsolventski rok i završiće studije godinu dana duže. Sada treba da vidimo evidenciju studenata koji nisu stigli dotle, odnosno ne fali im samo 60 bodova. Da bi završili, oni će morati da se upišu ponovo na studije, pa će se videti ispiti koji su polagali i gde će sada, na kojoj godini da završe", kaže Branko Kovačević, dekan ETF-a.
Prorektor Miodrag Popović kaže da će se priznavanje ispita uskladiti sa nastavnim planom koji je sada akreditovan.
"Neki ispiti mogu biti priznati, koji su ostali u nastavnom planu koji je sada akreditovan, mogu biti priznati stopostotno. Neki ispiti mogu da budu delimično priznati, a neki, nažalost, zbog razvoja struke koja traži ljude sa novim znanjima neće moći da budu priznati u novom nastavnom planu, ali ja mislim da će broj takvih slučaja biti veoma mali", rekao je Popović.
Studenti trogodišnjih studija su već prošli kroz ovaj proces, i profesori kažu da će se problem rešiti na akademski način.
Prema Zakonu o visokom obrazovanju, koji je menjan više puta, studije mogu trajati najviše dvostruko duže od broja studijskih godina.











