Izvor: RTS, 13.Jul.2015, 11:28 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Rekonstrukcija šabačkog trga
U Šapcu je počela rekonstrukcija centralnog trga gde se do juče nalazio veliki gradski parking. Jedan od trenutno najavangardnijih projekata, prema oceni urbanista Srbije, osmislile su mlade arhitekte Javnog preduzeća "Plan".
Radovi su počeli u najatraktivnijem delu, koji će imati i najjače boje. Na ovom mestu u Drugom svetskom ratu streljano je više stotina Šapčana. Zato su projektanti, u želji >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << da se veliki prostor simbolički obeleži, u pomoć pozvali i šabačke umetnike.
"Zato se na tom delu pojavljuju jarko crvene boje koje imaju simboliku i stradanja i budućnosti i pojaviće se spomenik žrtvama u Drugom svetskom ratu, koji je nastao kao aktivan proces u radionici Kultura sećanja", kaže Bojan Alimpić, autor projekta.
Budući šabački trg, na ukupno 8.000 kvadratnih metara, biće izdeljen u celine. Imaće fontanu i letnje bašte, dečije igralište i oazu zelenila.
"Mi smo rešili da ga podelimo u nekoliko mikroambijenata, ne samo zato da bi nam bilo lakše da savladamo prostor, već i da bi se građani osetili pozvanim da pogledaju novi deo trga. Dakle, da ih izazovemo da pogledaju ceo trg", kaže Ksenija Lukić, autor projekta.
Šapčani kažu da će sa novim trgom, uz čuvenu Gospodar Jevremovu ulicu, grad konačno imati lice po uzoru na evropske prestonice.
"Jako sam ponosna i srećna, čujem da su se u ovo uključile mlade arhitekte. Šabac konačno zaslužuje da ima jedan lep trg da ima čime da se ponosi. I za naše sugrađane, a i kad dođu strani gosti. Mnogo mi je drago i zaista sve pohvale za naš grad, zaista se trude da ulepšaju sve i ovo zelenilo", kažu građani.
Ukupna vrednost projekta koji je pomogla i šabačka fabrika boja, iznosi 45 miliona dinara bez fontane, za koju će se naknadno obezbediti novac. Posao će biti završen do kraja septembra, kada zbog čuvenog vašara i Čivijade u Šabac dolazi najviše gostiju.
rts.sabac@rts.rs
381 15 353 269










