Izvor: Blic, 19.Apr.2008, 12:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Reklama za dečje uloške u vrtićima
Akcija „Za zdrav hod naše dece", u okviru koje Predškolska ustanova „Radosno detinjstvo" otvara mogućnost deci da besplatno pregledaju tabane u jednoj novosadskoj privatnoj ordinaciji izazvala je podozrenje dela roditelja. Oni ukazuju na to da je u pitanju čist marketinki trik kojem nema mesta u državnim vrtićima, jer ispod poziva na pregled stoji i reklama za dečje uloške firme istog naziva kao i ordinacija, ali u „Radosnom detinjstvu" u tome ne vide ništa sporno. >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic <<
- Moje dete prolazi pregled tabana svaki put kada ode na sistematski pregled u Dom zdravlja i pritom ostvaruje pravo da mu socijalno nadoknadi troškove uloška. Mnogi roditelji to ne znaju. Činjenica je da niko nije tera decu da idu u ovu privatnu kliniku, ali sa druge strane, u vrtiće ide 10.000 mališana i neka polovina ipak ode na pregled, koliko će ih izaći sa kupljenim ulošcima u rukama? - smatra mama Ivana P.
I načelnica odeljanja pedijatrije Doma zdravlja Slavica Malešević, iako ne želi da se upušta u dilemu da li je u pitanju marketinška zloupotreba ili nije, kaže da za ovakvim akcijama nema potrebe.
- Sa dve, četiri i šest godina deca prolaze kompletan sistematski pregled u kojem im pedijatri pregledaju i tabane. Ukoliko ima potrebe, deca budu preusmerena kod specijaliste koji potom određuje i terapiju, tako da ja zaista ne vidim potrebu da deca odlaze i kod privatnika - smatra doktorka Malešević.
Međutim, u „Radosnom detinjstvu" tvrde da govora o zloupotrebi nema i da je ovo samo jedna od akcija koju vodi ustanova ne bi li pomogla mališanima i roditeljima.
- Niko ne uslovljava roditelje da se pojave tamo, čak im i ne preporučuje. Pregled je potpuno besplatan, a obaveze da se kupi uložak nema, kao što nema obaveze čak ni da se ode, tako da mi nije jasan ovakav stav pojedinaca - kaže Borislav Samardžić, direktor „Radosnog detinjstva".
















