
Izvor: Southeast European Times, 23.Dec.2014, 17:27 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Regionalna saradnja dovela do hapšenja za ratne zločine
Policije u Srbiji i Bosni i Hercegovini udružile su snage i uhapsile 15 osoba osumnjičenih za ratne zločine, što je pokazatelj značaja regionalne saradnje.
23/12/2014
Igor Jovanović za Southeast European Times iz Beograda -- 23.12.2014.
Saradnja između policijskih snaga i tužilaštava Srbije, Bosne i Hercegovine (BiH) i Crne Gore dovela su do hapšenja 15 osoba osumnjičenih za ubistvo 20 civila 27. februara 1993. godine.
Boris Grubešić, >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << portparol Tužilaštva BiH, rekao je za SETimes da je ova operacija prva u kojoj su osumnjičeni uhapšeni istovremeno na teritoriji BiH i Srbije.
„Akcija je rezultat direktne saradnje tužilaštava BiH i Srbije“, rekao je Grubešić. „Rasvetljen je zločin koji je duže od 20 godina bio nerasvetljen i na ovaj način želimo doneti bar delić pravde žrtvama, odnosno porodicama žrtava“, naveo je Grubešić.
Grubešić kaže da su tužioci iz dve zemlje intenzivno radili u sklopu zajedničkog tima i sprovodili istražne aktivnosti i u BiH i u Srbiji kako bi prikupili dokaze i rasvetlili zločin.
Osumnjičeni se terete da su kao pripadnici snaga bosanskih Srba izveli 20 nesrpske nacionalnosti iz voza na stanici Štrpci u Srbiji i odveli ih u BiH, gde su ih mučili, opljačkali i ubili.
Među ubijenima se nalazi 18 Bošnjaka, jedan Hrvat i jedna osoba čija nacionalnost nije utvrđena. Najstarija žrtva imala je 59 godina, a najmlađa 16.
„Slučaj sigurno ne bi bio rešen bez saradnje dva tužilaštva“, rekao je Grubešić. „Jednostavno, radi se o predmetu gde su žrtve sa područja jedne države [nekadašnje Srbije i Crne Gore] i nisu imale nikakve veze sa ratom u Bosni i Hercegovini, a počinioci zločina su sa područja druge države [BiH] i sve je isprepleteno -- i mesto otmice i mesto izvršenja.“
Srpski ministar pravde Nikola Selaković pozdravio je hapšenja obavljena 5. decembra.
„Treba pozdraviti svako hapšenje za ratne zločine, posebno jer se vidi da saradnja istražnih timova Srbije i Bosne i Hercegovine daje rezultate“, rekao je Selaković za SETimes, dodajući da očekuje i hapšenje osumnjičenih za ratne zločine nad Srbima.
Upitan zašto je prošlo toliko vremena do hapšenja, Grubešić je odgovorio da je ovo prvi slučaj na kojem su srpsko i bosansko pravosuđe radili nakon protokola o saradnji u januaru 2013. godine.
„To je samo potvrda da su nam u regionu potrebni i protokoli i regionalna saradnja i da postoje mnogi predmeti koji se prepliću kroz teritorije više država, bilo da se radi o osumnjičenima ili svedocima ili dokaznim materijalima“, rekao je portparol.
Hapšenja je pozdravio i Amnesti internešenel.
„Amnesti internešenel poziva tužilaštva Srbije i Bosne i Hercegovine da osiguraju da istraga ode do najvišeg nivoa i da se svaki visoki srpski zvaničnik za koga ima osnovane sumnje da je bio upoznat sa otmicom, a koji nije sprečio zločin, ispita po komandnoj odgovornosti“, navodi se u saopštenju te organizacije.
Kenan Hajdarević iz srpske opozicione Liberalno demokratske partije takođe je pozvao na dalja hapšenja.
„U suprotnom ćemo kao društvo ostati zauvek zaglibljeni u sukobima iz prošlosti“, rekao je Hajdarević.
Koji bi još vidovi saradnje bili korisni zemljama u regionu? Recite nam šta mislite o tome.
Nastavak na Southeast European Times...