Reforma i u specijalnim školama

Izvor: B92, 18.Okt.2010, 00:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Reforma i u specijalnim školama

Beograd -- Istraživanja pokazuju da je 85 odsto dece sa teškoćama u razvoju van obrazovnog sistema, piše "Danas".

Pored toga, istraživanja pokazuju da je između 50 i 80 odsto učenika specijalnih škola romske nacionalnost.

Nevladine organizacije tvrde da specijalne škole godinama unazad nisu htele da upisuju decu sa težim smetnjama u razvoju, a Ministarstvo prosvete najavljuje reformu koja bi trebalo da promeni takvu praksu.

Psiholog i predsednica >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << UO Grupe Most, Milena Jerotijević, podseća da specijalne škole u proteklom periodu niko nije kontrolisao.

"U specijalnim školama čas traje 30 minuta, radi se po besmislenim skraćenim programima redovnih škola, a nastavnici primaju 10 odsto veću platu od kolega u redovnim školama", navodi ona.

"Analiza koju je još 2006. uradio Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja je pokazala da u tim školama na tri do četiri učenika u proseku dolazi po jedan nastavnik, što je preskupo i neefikasno, jer je sada intencija da u razredu bude 30 učenika", kaže Jerotijevićeva za "Danas".

Pored toga što se roditelji, iz navedenih razloga, sve ređe odlučuju na to da decu upisuju u specijalne škole, dešava se, kaže Jerotijevićeva, i da specijalna škola odbije da upiše dete i tako mu uskrati pravo na obrazovanje.

U Ministarstvu prosvete za "Danas" navode da su specijalne škole jedan od njihovih prioriteta, jer se u proteklom periodu "nije mnogo pažnje posvećivalo stručnom usavršavanju zaposlenih i sveukupnom unapređivanju rada tih škola".

U Ministarstvu navode i da je 20 specijalnih škola uključeno u program "Podizanje kapaciteta škola za obrazovanje učenika sa smetnjama u razvoju u Srbiji".

Cilj programa je pilotiranje dva modela ustanova: jedan broj ustanova će se dalje razvijati tako da jačaju svoje kapacitete da pružaju podršku u učenju deci koja imaju određenu smetnju u razvoju, dok će se u drugom tipu škola raditi sa decom sa različitim smetnjama u razvoju.

Pored toga, u školama je obavljena obuka nastavnika sa cijlem da se oni osnaže za razvijanje individualizovanog pristupa svakom detetu što će učenicima obezbediti kvalitetnije obrazovanje i uključivanje u život zajednice.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.