Raste broj nezaposlenih u EU

Izvor: RTS, 31.Avg.2009, 10:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Raste broj nezaposlenih u EU

Broj nezaposlenih u 27 zemalja članica EU porastao je za više od pet miliona i sada iznosi 21,5 milona, najviše u poslednjih 10 godina. Sve više gastarbajtera se vraća. U baltičkim zemljama broj nezaposlenih utrostručen, a Bugarima najteže, jer je i kod kuće sve manje posla.

Stopa nezaposlenosti u Evropskoj uniji nastavlja da raste. Samo u junu broj ljudi bez posla u EU je povećan je za 246.000. Veliki broj Evropljana koji su bolji posao nalazili van granica svoje domovine >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << prinuđeni su da se vrate kući.

U poslenjih godinu dana broj nezaposlenih u 27 zemalja članica porastao je za više od pet miliona i sada iznosi 21,5 milona, što je najviše u poslednjih 10 godina.

Ekonomska kriza pogađa sve zemlje EU i sve grupe stanovništva. Ipak, među najugroženije zemlje spadaju neke od novih članica, kao što su baltičke zemlje, Letonija, Litvanija i Estonija, gde se stopa nezaposlenosti gotovo utrostručila, ali i poslednje primljene - Bugarska i Rumunija.

Bugarima najteže

Veliki broj bugarskih državljana je zbog ekonomske krize i gubitka posla prinuđen da se vrati u domovinu, ali je pitanje da li i tamo za njih ima boljeg života.

Gotovo jedna petina svih stanovnika gradića Dolno Osenovo, u južnoj Bugarskoj, bila je zaposlena u Portugalu, a novac koji su oni slali kući značio je opstanak za njihove porodice. Međutim, sada su se gotovo svi vratili u Dolno Osenovo.

"Život u Portugalu je mnogo skluplji, a plate su postale manje. Morali smo da se vratimo kući," izjavila je za nemački državni radio "Dojče vele" jedna od stanovnica Dolnog Osenova.

Međutim, ni situacija kod kuće nije nissta bolja, perspektive za nova radna mesta nema, a novac zarađen u inostranstvu polako se troši.

Sve više mladih bez posla

Iako se, kako širom sveta, tako i u EU, već osećaju prvi pokazatelji ekonomskog oporavaka, prema prognozama upravo će se tržište rada najsporije oporavljati od najveće posleratne recesije. Posebno je zabrinjavajući veliki procenat mladih koji su bez posla.

Na nivou EU 18,4 odsto mladih nema posao, dok je u krizom teže pogođenim zemljama ta broj još veća.

Kako mladi, tako ni povratnici u Bugarsku, ne mogu da se nadaju novim radnim mestima. Neki mediji najavljuju "katastrofu na bugarskom tržištu rada", kao i "bespošetednu borbu za nekoliko preostalih mesta".

"U Italiji sam zarađivao između 1.800 i 2.000 evra mesečno. Ovde je maksimum 300 do 400 evra. Ponekad i mesecima čekate da dobijete platu. I svi za sve krive krizu," kaže Stefan Stojuv, koji je godinama radio u Italiji.

Iako je kriza pogodila sve, i nikome "ne cvetaju ruže", svako pokušava da se snađe-države donose i sprovode pakete mera za ublažavanje efekta i izlazak iz krize, a pojedinci gledaju šta je najbolje za njih i njihovu porodicu.

Stefan Stojuv tako ponovo planira da napusti Bugarsku, u potrazi za poslom i boljim životom.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.