Ranitidin i ranisan: Zašto su lekovi koje ima svaka kuća povučeni sa tržišta

Izvor: B92, 01.Okt.2019, 16:43   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ranitidin i ranisan: Zašto su "lekovi koje ima svaka kuća" povučeni sa tržišta

Razloga za brigu nema, poručuju stručnjaci za BBC na srpskom.

Lekovi ranisan i ranitidin, koji se u Srbiji masovno koriste, povučeni su sa tržišta, što bi moglo da zabrine pojedine građane.

Međutim, razloga za brigu nema, kažu stručnjaci za BBC - reč je o preventivnoj meri.

Evo odgovora na nekoliko najvažnijih pitanja o povlačenju tih lekova.

"Zato što su kod određenih serija lekova sa supstancom ranitidin-hidrohlorid otkrivene nečistoće", >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << navode za BBC iz Agencije za lekove.

Suštinski, postoji sumnja u ispravnost kvaliteta.

Zbog toga se na globalnom nivou sprovode preventivna povlačenja lekova radi daljih ispitivanja, a među tim zemljama je i Srbija.

"Aktivna supstanca u lekovima koji se koriste za lečenje i prevenciju stanja uzrokovanih viškom kiseline u želucu, kao što su gorušica i čir", navode iz Agencije za lekove.

Taj sastojak nalazi se u lekovima ranisan i ranitidin.

Nečistoća N-nitrozodimetilamin (NDMA), za koju trenutno ne postoje podaci o tačnoj štetnosti, kažu iz Agencije za lekove.

"Svakako joj nije mesto u leku", ističu.

Ne zna se, ali nema razloga za brigu.

"N-nitrozodimetilamin se povezuje sa određenim sumnjama za izazivanje kancera, ali te pretpostavke nisu potvrđene nijednom studijom", navode iz Agencije za lekove, ističući ponovo da je reč o preventivnoj meri.

"Zapravo, nema prijava neželjenih reakcija ili defekata kvaliteta koji su evidentirani ni u Srbiji, ni iz inostranstva", dodaju.

Profesorka Malenović ističe da "razloga za histeriju nema".

"Bez obzira na to što postoji sumnja na prisustvo nečistoće, to ne znači da su se ljudi godinama trovali ili da svi treba da idu na kontrole.

"Ovo je normalan postupak koji Evropska agencija za lekove preduzima u trenutku kada se pojavi sumnja", smatra Malenović.

Pa mnogo. Baš mnogo.

Iz Agencije za lekove navode da je reč o lekovima koji se "masovno primenjuju" i da je samo u 2018. godini prodato 3.111.311 kutija svih oblika ranitidina.

Zašto? Zato što za njih nije potreban recept, a za druge lekove tog tipa jeste.

"Sve što se pije neumereno i na svoju ruku nije dobro, pa čak ni onaj, kako kažu, 'bezazleni aspirin'", ističe doktorka Jovančević.

"Samo jedna tableta aspirina može da izazove takva krvarenja u želucu da se uhvatite za glavu".

Ona ističe da "potpuno bezbedan lek još nije napravljen na kugli zemaljskoj".

"Podržavam kada Svetska zdravstvena organizacija i farmaceutske kuće prate trendove i povuku lek, jer ne žele da se šteti ljudima zbog nekih negativnih stvari koje su pronađene.

"Uvek sam kao lekarka zadovoljna kad se skrene pažnja na nešto što nije dobro", ističe Jovančević.

Hoće, ukoliko se ispitivanjima pokaže da ne postoji rizik.

"U ovom trenutku je bitnije da u Srbiji zbog povlačenja leka nijednom pacijentu neće biti ugrožena terapija", ističu iz Agencije za lekove.

"Svakako da bi pacijenti trebalo da se obrate izabranom lekaru pre promene terapije ili da se konsultuju farmaceutom u slučaju lekova koji se ne izdaju na recept".

Malenović ističe da svaka supstanca koja je toksična ima bezbedni nivo, tj. nivo ispod kojeg nije opasna po zdravlje ljudi.

"Najvažnije je da postoji mogućnost da je prisutna u nekim lekovima, pa je najsigurnije da se sve serije povuku sa tržišta kako bi se utvrdilo kod kojih proizvođača ima, a kod kojih nema.

"Kada se utvrdi da je lek bezbedan i kvalitetan za pacijente, biće ponovo pušten na tržište i to je to", zaključuje ona.

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Izvor: BBC News na srpskom

Nastavak na B92...






Povezane vesti

Ranitidin i ranisan: Zašto su "lekovi koje ima svaka kuća" povučeni sa tržišta

Izvor: Radio 021, 01.Okt.2019

Razloga za brigu nema, poručuju stručnjaci za BBC na srpskom...BBCMnogi u Srbiji samoinicijativno uzimaju ranisan, za šta lekari upozoravaju da nije pametno..Lekovi ranisan i ranitidin, koji se u Srbiji masovno koriste, povučeni su sa tržišta, što bi moglo da zabrine pojedine građane...Međutim,...

Nastavak na Radio 021...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.