Radio Beograd – 85. godina sa vama

Izvor: RTS, 01.Okt.2009, 10:28   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Radio Beograd – 85. godina sa vama

Na današnji dan, pre 85 godina, Radio Beograd se oglasio u etru kao prva radio stanica na Balkanu. Eksperimentalni program emitovan je prvi put 1. oktobra 1924. godine iz radiotelegrafske stanice u Rakovici. Danas Radio Beograd emituje četiri programa na tri mreže predajnika.

Prva radiodifuzna stanica oglasila se 1. oktobra 1924. godine iz Rakovice. Radiotelegrafski centar u Rakovici odigrao je značajnu ulogu u razvitku radija u Beogradu i Srbiji.

Prava emisija "Probni >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << koncert" održana je 19. septembra 1924. godine i zbog postignutog uspeha, ponovljen je 26. septembra.

Taj prvi "radio koncert" imao je dobar publicitet u štampi u kojoj je zabeleženo da su se oba koncerta "dobro čula na većem rastojanju".

Posle tog uspeha, dobijeno je odobrenje da se od 1. oktobra 1924. godine, utorkom, četvrtkom i subotom emituje program u kojem su "davani koncerti, berzanski izveštaji i ostale novosti".

Organizaciju muzičkog dela programa preuzela je direkcija Beogradske opere.

Prvi zvuci Radio Beograda na talasnoj dužini 455 metara pod današnjim imenom Radio Beograd, čuli su se 24. marta 1929. godine. Bio je to glas spikerke Jelene Bilbije.

Danas je Radio Beograd deo javnog servisa Radio Televizije Srbije.

Na svečanosti obeležavanja 85 godine postojanja direktor Radio Beograda Slobodan Divljak naglasio je odgovornost ovog medija.

"Odgovornost Radio Beograda pred javnošću ima primat u odnosu na svaku drugu njegovu odgovornost" istakao je Slobodan Divljak.

Prvi program, Radio Beograd 2, Treći program, Beograd 202, Stereorama, Dramski program- sve je to današnji Radio Beograd. Na tri mreže emitujemo četiri programa 24 sata dnevno. Nije slučajno da "Naš dan ima 72 sata!".

Zahvaljujući Internetu, naš dan je dvostruko duži. Podatak da je sajt www.radiobeograd.rs za samo godinu dana imao više od dva miliona poseta, dovoljno govori sam za sebe.

Radio Beograd poseduje najbogatiji tonski arhiv u ovom delu Evrope kao i bogatu foto i druga dokumentaciju koja je osnovni postulat javnog servisa. 

Radio Beograd nije nacionalni program po tome što signalom pokriva celu Srbiju, već isključivo zbog programskih sadržaja koji su od stvarnog nacionalnog interesa Republike Srbije i svih njenih građana. Tačno, pouzdano, brzo, objektivno-to je Radio Beograd danas i ubuduće.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.