Izvor: Blic, 17.Okt.2006, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Radijatori hladni u Kragujevcu i Valjevu
Radijatori hladni u Kragujevcu i Valjevu
SRBIJA - Sezona grejanja u republici startovala je sa teškoćama. Radijatori su hladni u Kragujevcu i Valjevu. Grejanja nema u oko 14.000 kragujevačkih domaćinstava i firmi, izuzev u Kliničkom centru i delovima naselja Aerodrom i Bubanj. Prema rečima Jelen Bošković, portparola kragujevačke 'Energetike', u gradu na Lepenici na startu grejne sezone grejanja nije bilo jer 'Srbijagas' nije isporučila gas za potpalu kotlovskih >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << postrojenja zbog duga od 146 miliona dinara.
U kragujevačkoj 'Energetici' očekuju da tokom dana postignu dogovor o reprogramu dugova sa 'Srbijagasom' i normalizovanje snabdevanja grejanja toplotnom energijom u popodnevnim satima. Inače, snabdevanje građana toplotnom energijom obavlja se uz pomoć kotlovskih postrojenja koja su letos remontovana, koji kao pogonsko gorivo koriste ugalj i mazut.
Radijatori su hladni i u stanovima u Valjevu. Bez grejanja, iako je zvanična grejna sezona počela, ostalo je oko 3.500 stanova u gradskim naseljima. Problem je finansijske prirode jer JKP 'Valjevo', koje se bavi isporukom toplote, nije ni kupilo energente.
Direktor Miroslav Rasulić objasnio je da je tehnički sistem i kotlarnice bio na vreme pripremljen i kontrolisan, ali je nedostatak novca sprečio početak grejne sezone. Po njegovim rečima, ovo JKP duguje NIS-u deset miliona dinara, tako da energenti nisu mogli biti kupljeni, dok u isto vreme, dug građana za grejanje iznosi oko 43 miliona dinara.
- Dok postojeći dug ne uplatimo NIS-u, nećemo moći da kupimo mazut, a samim tim ni grejanja neće biti - kaže on dodajući da su lokalne vlasti obećale pozajmicu.
Kraljevčani nemaju tih problem. Tamo je sezona počela na vreme zahvaljujući prvom sistemu daljinskog upravljanja grejanjem u Srbiji. Donacijom nemačke vlade 'Toplana' je za 60 podstanica instalirala sistem koji dispečerima omogućava da konstantno prate potrošnju i u skladu sa potrebama korisnika pojačaju ili smanje isporuku toplote pojedinoj podstanici. U 90 stanova instalirani su i takozvani razdeljivači koji će omogućiti praćenje visine temperature u svakom stanu ponaosob.
Radijatori 5.548 korisnika centralnog grejanja u Užicu od nedelje su topli. Grejna sezona počela je na vreme i bez problema, a tome je znatno doprinelo 13 miliona dinara uloženih u remont kotlarnica.
Nakon hladnih proba, koje su trajale desetak dana, grejna sezona u Kruševcu je startovala 15. oktobra. Po rečima Miroljuba Erića, direktora JP 'Gradska toplana' za sada nema nekih većih problema u funkcionisanju sistema.
- U Ulici Damnjana Maksića javili su se određeni problemi, ali ćemo to iskoristiti da dovršimo rekonstrukciju mreže - informisao nas je Miroljub Erić.
Grejna sezona u Šapcu startovala je u nedelju, 15. oktobra, prema planu. Međutim, nisu svi radijatori u Šapcu topli. Prema rečima Dejana Stojanovića direktora JKP 'Toplana', problemi sa grejanjem u pojedinim zgradama u gradu su različiti, negde su pumpe problem, negde postoje vazdušni čepovi. Uglavnom, sva četiri izvora su puštena u pogon, a u narednih deset dana očekuje se da svi problemi budu otklonjeni.
I grejna sezona u Smederevu za više od 4.000 korisnika počela je bez većih problema. Sem nekoliko slučajeva curenja na toplovodnoj mreži, koja će biti sanirana za jedan dan, svi korisnici daljinskog grejanja imali su tokom vikenda tople radijatore.
Dopisnici 'Blica'








