
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 02.Dec.2020, 17:14
Rad od kuće ili u karantinu, online nastava, poluprazne ulice u Beogradu
Epidemiološka kriva se polako zaravnjuje. Osim obaveznih i preporučenih mera koje se tiču pojedinaca, tome doprinose i mere i preporuke prema kojima stariji osnovci i srednjoškolci nastavu prate od kuće, zaposleni u brojnim firmama takođe rade od kuće, ali ima i onih koji podnose veliku profesionalnu i ličnu žrtvu tokom ovih vanrednih okolnosti. Istraživali smo kako izgleda prosečan radni dan na ulicama glavnog grada.
Iako je ostalo manje od mesec dana do nove godine, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << u Beogradu možda jedino ovi ukrasi podsećaju na prednovogodišnju atmosferu. Najveće šetalište, Knez Mihajlova, gotovo da je prazno. Tu, kao i da nema šetača, osim možda onih koji su sa određenim ciljem prošli ovuda, lokali su prazni, kao i gradski prevoz, u šta smo se uverili i sami.
"Šetam obavezno, a sa ljudima se manje viđam, ne posećujem ni rodbinu, ni nikog".
"Slabije se viđamo sa prijateljima, nema više bioskopa, pozorišta", kažu anketirani Beograđani.
Manje je ljudi na ulicama i zbog izmenjene organizacije rada u brojnim firmama. Samostalna organizacija vremena kod rada od kuće jeste prednost, ali ne dovoljna da zameni timski rad.
"Dosta je teže ograničiti radno vreme od slobodnog vremena, tako da ste tu negde uvek ok, ako mogu nešto još da završim, hajde da završim danas, čekate da li će neko da vam se javi i slično i ono što meni najviše iskreno nedostaje jesu kolege jer mi uvek radimo po timovima, tako da je u kancelariji dosta više prisutan taj timski duh", kaže Ana Dedović, programerka, Saga New Frontier Group
Zaposleni u ustanovama socijalne zaštite spadaju u one koji su uložili ogromnu ličnu žrtvu zbog posla, tokom pandemije. 118 domova i ustanova radilo je u dvonedeljnoj smenskoj izolaciji u ukupno 143 smene. To znači da su po dve nedelje provodili na poslu, čime su pokazali visoku svest i odgovornost.
"To zahteva vrlo velika odricanja zaposlenih, pre svega jer svako od njih, kao i mi, ima porodicu, decu, ima ostale članove porodice o kojima treba da brine i, naravno, posle dugog niza meseci, koliko traje epidemija, dođe do zamora, ali moram da kažem da zaista entuzijazam nije opao", kaže Biljana Zekavica, Ministarstvo za rad.
Makar i jedan zaraženi među zaposlenima ima za posledicu obavezan rad u karantinu u trajanju od dve nedelje, tokom kojih nema novog zaražavanja. Karantin važi i za štićenike.
"Nije lako organizovati takav dan, gde vi jednostavno nemate mogućnost i slobodu kretanja, ali tu je jako važno napraviti strukturu dana, napraviti aktivnosti koje će biti dovoljno zanimljive za decu, koje će biti takve da oni prihvate celodnevni boravak u samom objektu", kaže Zoran Milačić
Rad od kuće, ili u karantinu, online nastava, poluprazne ulice. Sve ovo bi moglo da potraje sve do sticanja kolektivnog imuniteta.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...