Izvor: B92, 26.Jun.2000, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
RUSKI NOVINARI: I UBIJENI NA RTS TREBA DA BUDU NA LISTI
U otvorenom pismu kojeg je grupa uglednih ruskih novinara i stranih dopisnika u Moskvi uputila njujorskom Komitetu za zastitu novinara, izrazava se zaprepascenje odlukom te organizacije da na svoju godisnju listu novinara ubijenih na duznosti ne stavi imena 16 sluzbenika Radio-televizije Srbije, ubijenih u bombardovanju NATO. U pismu se citira obrazlozenje koje je Komitet dao za ovu odluku - da ubijeni sluzbenici formalno odgovaraju definiciji novinara, ali da je odluceno da ne budu ukljuceni >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << na listu, jer su, radeci za drzavnu televiziju Srbije, promovisali drzavnu kampanju etnickog ciscenja na Kosovu. Moskovski novinari smatraju da se radi o "strasnoj pogreski" i dodaju: "U drustvu koje je polarizovano kao sto je srpsko, svi mediji, na zalost, postaju sredstva propagande. Svaki privid objektivnosti zrtvuje se da bi se promovisali odredjeni politicki ciljevi. To vazi i za nedrzavne medije, kao i za rezimske. Jedan primer ne-Miloseviceve propagandne masinerije je nedavno zatvoreni Studio B, koji je, kao gradski radio, promovisao ciljeve jedne stranke, Srpskog pokreta obnove. Sesnaest ljudi koji su poginuli u bombardovanju su, bez izuzetka , bili tehnicko osoblje - sminkeri, tehnicari za rasvetu itd. Niko od njih nije imao bilo kakvog uticaja na sadrzaj koji je objavljivala RTS", kaze se dalje u pismu i dodaje kako su smrti beogradskih novinara bile tipicne za sudbinu novinara u konfliktu. "Novinari umiru jer ih obe strane vide u najgorem slucaju kao neprijatelje, a u najboljem kao nevazne ljude kojih se lako resiti. Vazno je napomenuti da vecina bombardovanja vaznih objekata u samom Beogradu nije rezultirala ljudskim zrtvama. To se desilo zbog toga sto su vlasti evakuisale zgrade za koje se znalo da su na listi meta NATO. U Beogradu su svi znali da je zgrada RTS na listi, ali ona nije bila evakuisana , jer rezim smatra da se novinari, za razliku od vojske ili policije, lako mogu zrtvovati." Moskovski novinari pisu da su beogradski novinari bili svesni da ce biti zrtvovani, i da se to moglo videti na panicnim izrazima njihovih lica dok su izvestavali za vreme napada NATO. "Tehnicko osoblje je zasigurno osecalo isto takav strah i napustenost. Vrlo je nepravedno da su ponovo napusteni u smrti, i to od strane svojih kolega", kaze se na kraju u otvorenom pismu moskovskih novinara u kojem se apeluje na Komitet za zastitu novinara da jos jednom razmotri svoju odluku.










