RUSI SE OD KORONE ŠTITE NA PRIRODAN NAČIN: Evo za kojih pet proizvoda vlada jagma u ruskim prodavnicama

Izvor: SrbijaDanas.com, 06.Apr.2020, 08:30

RUSI SE OD KORONE ŠTITE NA PRIRODAN NAČIN: Evo za kojih pet proizvoda vlada jagma u ruskim prodavnicama

Koren đumbira mnogi Rusi smatraju profilaktičkim i terapijskim sredstvom, za beli luk se smatra da jača imuni sistem, a limun je na glasu kao spremište velike količine vitamina C.

Potražnja za đumbirom, limunom, belim i crnim lukom i medom u Rusiji je krajem marta i početkom aprila skočila na talasu epidemije korona virusa i tradicionalnog uverenja u njihovo blagotvorno dejstvo na gotovo sve bolest.

Prodaja đumbira je od 23. marta do 2. aprila porasla za 136 >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << posto, a iznos prosečnog računa za tu namirnicu povećan je u odnosu na prošlu godinu za 71 posto.

Potražnja za limunom istovremeno je porasla za 54 posto, a iznos prosečnog računa povećan je za 49 posto. Prodaja luka porasla je za šest posto pri čemu je prosečni račun ostao na nivou iz prošle godine.

- Mislim da je ovo privremeni rast cena, usled nagađanja da te namirnice pomažu u borbi protiv korona virusa - komentirao je direktor nacionalne unije proizvođača voća i povrća Mihail Gluškov.

Prema njegovim rečima, beli luk uvezen iz Kine poskupeo je zbog valutnih kretanja te u veleprodaji košta oko 500 rubalja po kilogramu, ali đumbir i limun poskupjeli su znatno više - početkom marta limun je koštao 75 rubalja po kilogramu, a sada 400 rubalja dok je đumbir s 250 poskupeo na 1500 do 2500 rubalja.

Аналитики подсчитали, что продажи имбиря и чеснока выросли в России более чем вдвое:https://t.co/sktdJlBHJv pic.twitter.com/tjPTnlgZbm

— ТАСС (@tass_agency) April 5, 2020

Skočila je i potražnja za medom - tokom deset dana za 19 posto, uz istovremeni rast cene za devet posto.

Gluškov smatra da se Rusija neće suočiti s nestašicom belog luka, uprkos tome što domaća proizvodnja pokriva osam do deset posto potreba, a ostatak se uvozi iz Kine.

Rusija, kao i ostatak sveta zavisi od Kine kada je reč o belom luku, dodaje Gluškov. Objašnjava da je jedna od prepreka masovnije proizvodnje puno ručnog rada, što u Kini nije problem jer je tamo proizvodnja belog luka deo programa zapošljavanja koji je u selima pokrenut pre desetak godina.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.