
Izvor: B92, 16.Nov.2017, 22:40 (ažurirano 02.Apr.2020.)
RSE: Kakvu poruku šalje ostavka Majde Kršikape?
Kao grom iz vedra neba osvanula je vest da je Majda Kršikapa, direktorka Agencije za borbu protiv korupcije Srbije podnela neopozivu ostavku, piše RSE.
Svoje iznenadno napuštanje funkcije, na kojoj je provela svega dva meseca, najpre ničim nije obrazožila, da bi onda pomenula porodične razloge. Drugo objašnjenje ona ili bilo ko od članova Agencije nisu izneli u javnost.
“S obzirom na to da je po stupanju na funkciju odmah počela da radi na vrlo osetljivim temama >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << eventualne političke korupcije visokih funkcionera i pranja novca, sagovornici RSE sugerišu da je njena ostavka priznanje ili poruka da ovo antikorupciono nezavisno državno telo ne može da obavlja svoj posao”, navodi se.
RSE podseća da je za samo dva meseca od izbora na mesto direktorke Agencije za borbu protiv korupcije, Kršikapa pokrenula vanrednu kontrolu imovine 14 funkcionera, među kojima su bivši predsednik Srbije Tomilav Nikolić, poslanik Čedomir Jovanović, ali i aktuelni gradonačelnik Beograda Siniša Mali.
Agencija je pre desetak dana objavila i izveštaj o troškovima kampanje za predsedničke izbore, u kom je obelodanila da su političke stranke ove godine na osnovu donacija fizičkih lica prikupile 54 puta više novca nego 2012. godine.
Najviše novca od donacija građana prikupili su pobednik izbora Aleksandar Vučić, oko 270 miliona, i nestranački kandidat Vuk Jeremić, oko 220 miliona dinara.
U izveštaju se navodi i da je kandidat vladajuće Srpske naredne stranke (SNS) Aleksandar Vučić imao ubedljivo najveći broj individualnih donatora – čak njih 6.940 doniralo je istovetne sume od 40.000 dinara, pri čemu su mnogi primaoci socijalne pomoći. On je objasnio da su to bile uplate trećih lica, što predstavlja indirektno priznanje o kršenju zakona. Sličan način prikupljanja desio se i 2014. tokom parlamentarnih izbora, ali je tada Agencija zbog sumnje u pranje novca zatražila dodatne provere.
Zlatko Minić iz Transparentnosti Srbija, koji je nekada i sam bio član Odbora Agencije za borbu protiv korupcije, kaže da su ove aktivnosti Kršikape, njene najave zakonskih promena u finansiranju političkih aktivnosti i novog zakona o borbi protiv korupcije od kojeg očekuje da uredi na precizniji način pre svega pitanje sukoba interesa i akumulacije javnih funkcija, mogle stvoriti utisak građana da je ovakav njen profesionalni entuzijazam u najavi mogao pogoditi i frustrirati vladajući politički vrh. Stoga, veruje on, njen iznenadni odlazak može se sa tim dovesti u vezu.
I Institut za evropske poslove povodom ostavke Majde Kršikape u saopštenju medijima izražava zabrinutost i konstatuje da se Agencija za borbu protiv korupcije u poslednjih godinu dana nalazi na političkom udaru. Podseća da Evropska komisija već godinama unazad u redovim izveštajima o napretku Srbije ka članstvu u Evropskoj uniji naglašava da nema napretka na polju borbe protiv korupcije.
Iznenadni odlazak takoreći tek izabrane čelnice Agencije verovatno je rezultat sukoba između njenog visokog unutrašnjeg profesionalnog naloga i suženog političkog prostora da svoj posao obavlja, ocenjuje za RSE nekadašnji član Odbora Agencije za borbu protiv korupcije Zoran Stojiljković.
“Politički inženjering nad Agencijom za borbu protiv korupcije zaista je vidljiv i golim okom. Posle odlaska prethode direktorke Tajtjane Babić krajem decembra prošle godine, najvažniji nezavisni državni organ antikorupcijske borbe čitavih devet meseci nije imao direktora i radio je u krnjem sastavu. Iako Odbor Agencije bira direktora, članove samog Odbora bira parlament, odnosno, skupštinska većina i tu je ključ nesamostalnosti tog tela”, navodi se u tekstu na RSE.