REKORD SRPSKE ŽELEZNICE: Od Beograda do Bara za 32 sata!

Izvor: Kurir, 19.Sep.2013, 07:38   (ažurirano 02.Apr.2020.)

REKORD SRPSKE ŽELEZNICE: Od Beograda do Bara za 32 sata!

Vozu se blokirale kočnice, pa ga je pogodio grom. Deo putnika izbačen kod Barajeva, a drugi čekali sledeću kompoziciju

BEOGRAD - Ukleti brzi voz!

Putnici koji su preksinoć brzim vozom krenuli iz Beograda ka Baru preživeli su pravi pakao - prvo su kočnice na zadnjem vagonu blokirale, zbog čega su čekali više od 10 časova kod Barajeva, a zatim ih je u Crnoj Gori pogodio grom, pa su u tunelu kod Kolašina ostali zatočeni duže od sedam sati. >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << Zahvaljujući tome, napravljen je rekord srpske železnice, koji iznosi 32 sata klackanja na relaciji od 476 km! To znači da je prosečna brzina kretanja voza iznosila 15 kilometara na sat, a kad je pruga napravljena, išao je 70.

Putnici bez hrane

Putnica Dragana I. (43) iz Valjeva za Kurir kaže da je „ukleti“ voz u startu kasnio 80 minuta, a da je već na 30 kilometara od Beograda, u Barajevu - stao.

- Mašinovođa nam je rekao da se desila blokada kočnica na zadnjem vagonu, gde su smešteni automobili - kaže ogorčena putnica i naglašava da je problem bezobrazluk zaposlenih u ŽS koji su im vodu naplaćivali 170 dinara, a dečka sa slomljenom rukom i na analgeticima nisu hteli da puste da prilegne u slobodnim spavaćim kolima.

Novac će biti vraćen

- Samo su pozvali majstore, koji nisu popravili kvar. Zatim su putnike s kolima u vozu izbacili u Barajevu i ostavili ih da čekaju sledeći voz. Nismo imali vode, ponestajalo nam je hrane i bilo je užasno hladno - navodi Dragana I., koja je u Valjevo doputovala putničkim vozom koji je poslat da došlepa vagon sa automobilima.

Ostali su nastavili putovanje, ali ne zadugo jer su grom i nevreme prouzrokovali novu havariju u energetskom postrojenju stanice Lutovo, na delu pruge Podgorica-Kolašin. To je značilo još sedam sati čekanja u tunelu kod Kolašina.

Aleksandar Antić, ministar saobraćaja, rekao je da je od „Železnica Srbije“ zatražio objašnjenje za veliko kašnjenje voza i da će odgovorni biti kažnjeni. Dragoljub Simonović, direktor „Železnica“, naložio je hitno utvrđivanje odgovornosti i saopštio da će putnicima novac biti vraćen.

Iskočio iz šina

Dva vagona putničkog voza koji je saobraćao na relaciji Subotica-Beograd iskliznula su juče oko 11 časova nedaleko od Inđije. Saobraćaj između Beograda i Novog Sada zbog ove nezgode bio je obustavljen oko pet časova, koliko je trajala opravka i podizanje vagona.

„Železnice Srbije“ su saopštile da će Komisija za isleđenje vanrednih događaja utvrditi uzrok iskliznuća, a da će putnici biti prevezeni autobusima.

Činjenice

- Prosečna brzina vozova u Srbiji je 42 km/h

- Prosečna brzina kojom se preksinoć kretao voz iznosi 15 km/h

- Kad je pruga završena 1976, voz se kretao 70 km/h

- U Kini vozovi idu brzinom od 300 km/h

- U Hrvatskoj je prosečna brzina vozova oko 60 km/h

- Prosečna brzina vozova u Nemačkoj iznosi 200 km/h

- U Mađarskoj je prosečna brzina oko 160 km/h

- Prosečna brzina kineskog brzog voza iznosi 350 km/h

- Japanski brzi voz ide 243 km/h

- U Nemačkoj se ovi  vozovi kreću brzinom od 232 km/h

- 277 km na sat kreću  se brzi vozovi u Francuskoj

Nastavak na Kurir...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.