REKOM traži istinu o tajnim grobnicama

Izvor: RTS, 29.Avg.2012, 21:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

REKOM traži istinu o tajnim grobnicama

Prioriteti u regionalnoj saradnji treba da budu objavljivanje lokacija masovnih grobnica, ekshumacije, identifikacije i predavanje posmrtnih ostataka porodicama žrtava, poručuje Koalicija za REKOM, povodom Međunarodnog dana nestalih.

Koalicija za REKOM (Regionalnu komisiju za utvrđivanje istine o žrtvama ratova 90-ih) pozvala je, povodom 30. avgusta, Međunarodnog dana nestalih, vlade iz postjugoslovenskih zemalja da prekinu ćutanje o tajnim grobnicama, jer ona najviše doprinosi >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << održanju javne kulture ćutanja o tome šta se dogodilo u prošlosti.

Koalicija upozorava da nepostojanje tela žrtava ima poguban učinak na stvaranje koherentne kulture sećanja na žrtve.

"Kad nema posmrtnih ostataka, sahrane, tradicionalnih posmrtnih obreda i grobnih mesta, kako pamtiti mrtve. Nepostojanje tela uskraćuje porodicama i društvu fizički simbol sećanja na žrtve, što je kamen temeljac za održanje javne kulture ćutanja o teškom nasleđu prošlosti, odgovornosti i pravdi za žrtve", navodi se u saopštenju.

Koalicija za REKOM zahteva da prioriteti u regionalnoj saradnji budu objavljivanje lokacija masovnih grobnica, ekshumacije, identifikacije i predavanje posmrtnih ostataka porodicama žrtava.

Prema podacima Međunarodnog odbora Crvenog krsta (MOCK), tokom ratova na prostoru SFRJ nestalo je 34.883 osobe. Još se traga za posmrtnim ostacima 12.656 osoba koje se vode kao nestale.

Za 1.762 nestalih poznati su podaci o lokaciji grobnice, dok je sudbina 10.894 osobe i dalje nepoznata.

U Bosni i Hercegovini 8.603 osobe se i dalje vode kao nestale. Hrvatska još traga za 2.282 osobe nestale u periodu 1991-1995. godine.

Ukupan broj nestalih tokom sukoba na Kosovu je 1.771, prema podacima MOCK, odnosno 1.842 prema podacima Fonda za humanitarno pravo (FHP). Podaci FHP-a pokazuju da je među nestalima 1.326 Albanaca, a nestalih Srba, Roma i pripadnika drugih nealbanskih etničkih zajednica 516, navodi se u saopštenju.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.