Izvor: B92, 23.Dec.2001, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

REGIONALIZACIJA ILI AUTONOMIJA SUMADIJE?

Beograd -- Uoci ustavnih promena, koje sadasnja vladajuca koalicija najavljuje za prolece 2002. godine, najzacajnije pitanje jeste kako ce biti uredjena Srbija, odnosno kako ce ustavotvorci odgovoriti na opravdane zahteve za vecom samostalnoscu regija. Poslednji poznati predlog za preuredjenje Srbije stigao je od DSS-a i Gradjanskog saveza, koji su ove jeseni predlozili projekat ustavnih reformi, koji podrazumeva regionalizaciju. Jedan od autora ovog dokumenta jeste i Dragor Hiber iz GSS-a, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << koji za B92 izjavljuje da - i pored podrske koja je dobijena na mnogim stranama - nema nagovestaja da bi skupstina uskoro mogla da razmatra ovaj koncept radikalnih promena ustrojstva Srbije. O samom konceptu i nameri njegovih tvoraca, Hiber kaze: "To je jedan celovit koncept i on podrazumeva visestepenu regionalizaciju, odnosno autonomiju, odnosno samoupravu Srbije sa jednim opstim politickim ciljem priblizavanja vlasti gradjanima. Koncept o kome je rec podrazumeva da cela Srbija bude podeljena na sest regiona i nesto sto bi odgovaralo tradicionalnom pojmu Sumadije bi bilo region. Ali sustina je u tome da se ne priznaje teritorijalna autonomija samo delu teritorije republike Srbije, nego da cela Srbija bude podeljena na regione koji imaju dosta visok stepen autonomije, regioni dalje na oblasti, a oblasti na osnovne jedinice samouprave, na opstine", kaze Hiber.

Posle odavno poznatih vojvodjanskih zahteva za sustinskom autonomijom, kao i potreba manjina da objedine prostor na kome zive, pojavila se inicijativa i za regionalnom autonomijom Sumadije. To je zatrazio predsednik Koalicije Sumadija, i clan Predsednistva DOS, Branislav Kovacevic. "Mi smo dosli do zakljucka da jednostavno u Sumadiji moramo da kazemo sta i kako mi mislimo o svemu tome. Ako vidite da je Vojvodina trazila i dobila da joj se vrati 50 posto prihoda koji se dobiju od privatizacije, a da Sumadija nema tu vrstu inicijative, ni inicijative ni mogucnosti, mislim da je to vec jedan dokaz zasto smo mi kao stranka koja na izvestan nacin predstavlja volju gradjana Sumadije, dosli do zakljucka da kroz nasu Deklaraciju o Sumadiji predlozimo da Sumadija ima takav status kakav je predvidjen u nasoj Deklaraciji o Sumadiji. Mi mislimo da Sumadija, posto je teritorijalno vrlo precizno definisana sa pet reka, Savom, Dunavom, Velikom i Zapadnom Moravom i Kolubarom, da po velicini ne zaostaje previse za Vojvodinom, ni po broju stanovnika, da je to sasvim dovoljno da ima status jednog ozbiljnog regiona", kaze Kovacevic.

Dragor Hiber, medjutim, tvrdi da nema potrebe da se zahtevi iz Sumadije resavaju brze nego sto ce se pristupiti regionalizaciji cele Srbije. "Ne vidim da postoje neki urgentni razlozi da Sumadija postane takva autonomna regija vise nego drugi delovi Srbije. Ako se mogu prepoznati razlozi sto se vise govori o autonomiji recimo Vojvodine, to su istorijski i neki kulturni i ekonomski, ako bi se moglo razumeti i za razloge za odredjeni stepen teritorijalne samouprave na primer delova zapadne Srbije gde je pretezno muslimansko stanovnistvo, ovde ne vidim urgentnost vecu za Sumadiju od, na primer, istocne Srbije ili jugoistocne Srbije, grada Beograda, zapadne Srbije", kaze Hiber.

Branislav Kovacevic za B92 kaze Koalicija "Sumadija", ipak ne trazi samostalno dobijanje autonomije, vec da to bude deo resenja za celu Srbiju. On potvrdjuje da postoji slicnost sa teznjom vojvodjanskih stranaka, ali dodaje da je razlika u tome sto se iz Novog Sada cuje samo zahtev za resenjem pitanja Vojvodine, dok se sumadijska inicijativa odnosi na republiku u celini. Kovacevic precizira da bi buduci region Sumadije imao i Vladu i Skupstinu i odvojeni budzet. "To izaziva malo nestrpljenje kod slusalaca kojima je dosta vec raznih autonomija, regionalizama, granica i tako dalje. kada se govori o granicama, ne govorimo mi o granicama koje ce nas razdvajati niti ciniti drzavu, vec jednostavno o nekim granicama kojima se definise odredjena teritorija, samim tim i Sumadija. Dakle, mi zaista mislimo da Sumadija kao region nema nikakvog smisla bez sopstvene skupstine. Ako ta skupstina nema svoju izvrsnu vlast, nema vladu, a ako ta vlada nema svoj budzet, onda jednostavno, cemu regionalizacija", kaze Kovacevic.

Kovacevic zakljucuje da bi za Srbiju bili zajednicki odbrana i spoljni poslovi, centralna banka, moneta, krivicni zakon i radno zakonodavstvo.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.