Izvor: Politika, 30.Okt.2014, 12:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Prvo mehaničko uklanjanje tromba iz mozga

U Kliničkom centru u Nišu sve uspešnije zrbinjavanje pacijenata sa moždanim udarom i sve manja smrtnost obolelih

Niš – U niškom Kliničkom centru prvi put u našoj zemlji urađena je aspiraciona trombektomija penumbra sistemom, to jest mehaničko uklanjanje tromba iz zapušenog velikog krvnog suda u mozgu. Tim povodom i obeležavajući Svetski dan moždanog udara, generalni direktor KC „Niš” profesor dr Zoran Radovanović rekao je da se niški centar nakon ovakvog >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << poduhvata svrstava u red najuspešnijih zdravstvenih ustanova ne samo u Srbiji već i u ovom delu Evrope.

Član republičkog tima za moždani udar profesor dr Miroslava Živković i pomoćnik direktora za stručno medicinska pitanja KC „Niš”, kaže da je u mnogim razvijenim zemljama moždani udar na listi smrtnosti pao sa prvog na treće mesto, čemu teže i stručnjaci u našoj zemlji.

– Zahvaljujući razvoju naših kliničkih ustanova uspeli smo da dostignemo veoma visok nivo zbrinjavanja obolelih kakav je u najrazvijenijim zemljama Evrope. U slučajevima da pacijent stigne na vreme do naše klinike veoma uspešno se sprečava razvijanje moždanog udara, a još uspešniji je i oporavak obolelih – rekla je profesor dr Miroslava Živković.

Prvi operativni zahvat mehaničke eliminacije tromba u mozgu u Srbiji realizovao je tim neurointerventnog tima, koji je predvodio radiolog dr Miodrag Ilić.

– Posle snimanja krvnih sudova u glavi i otkrivanja eventualnog velikog zapušenja primenjujemo aspiracionu trombektomiju penumbra sistemom. To znači da se specijalni uređaj preko preponske arterije dovede do mesta zapušenja krvnog suda i usisava tromb, to jest krvni ugrušak. Odmah posle toga obnavlja se cirkulacija krvi u krvnim sudovima glave i mozga, što dovodi do povlačenja simptoma moždanog udara i efikasnijeg oporavka pacijenta – objasnio je dr Ilić, a dr Nikola Vukašinović, načelnik Odeljenja intenzivne nege na Klinici za neurologiju je dodao:

– Ovaj prvi i uspešan zahvat na mehaničkoj eliminaciji tromba iz krvnog suda mozga uradili smo kod pacijentkinje u pedesetim godinama, koja se već uspešno oporavlja. Zanimljivo je da se granica starosti pacijenata sa ovim oboljenjem sve više smanjuje. Nedavno smo imali i mladića od samo 18 godina sa moždanim udarom – rekao je dr Vukašinović.

Toma Todorović

-----------------------------------------------

U Srbiji godišnje do 30.000 moždanih udara

Uz reč „hitno” lako je upamtiti simptome i postupke u slučaju šloga: H – hod ti se promeni, I – iskrive ti se usta, T – teško pomeraš ruku ili nogu, N – ne čekaj, O – odmah zovi Hitnu pomoć. Uz ovaj akronim i dve simpatične maskote u obliku mozga juče su naši poznati lekari poslali poruku „Reagujte na prvi znak moždanog udara”, sa panel diskusije o ovom oboljenju, od kojeg u Srbiji godišnje oboli do 30.000 ljudi. Bogate zemlje su dobrim skriningom i agresivnim programima prevencije smanjile broj udara. Najčešći simptomi su oduzetost desne ili leve polovine tela (lica, ruke i noge), nemogućnost govora, izgovaranja ili razumevanja govora ili i jedno i drugo, trnjenje jedne polovine tela, nesigurnost i ozbiljno zanošenje u hodu, smetnje vida, duple slike, zbunjenost ili čak teška, do tad nepoznata glavobolja.

O. P.

objavljeno: 30.10.2014.

Nastavak na Politika...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.