Prva zajednička vežba SAD i balkanskih zemalja

Izvor: Southeast European Times, 16.Feb.2015, 18:08   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Prva zajednička vežba SAD i balkanskih zemalja

Vojna vežba kojom rukovode SAD pomaže državama Balkana da reaguju u prirodnim nepogodama i ostalim katastrofama.

16/02/2015

Erl Murati za Southeast European Times iz Tirane -- 16.2.2015.

Na Jadranskom moru je u toku prva zajednička vojna vežba balkanskih zemalja i Sjedinjenih Država.

Nazvana „Zajednička reakcija 2015“, vežba ima za cilj jačanje saradnje između Albanije, Hrvatske, Makedonije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine (BiH) u slučaju >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << vanrednih situacija i prirodnih katastrofa i trajaće do jula.

To je prva takva vežba u dvanaest godina od kako je osnovana Američko-jadranska povelja (A5) kako bi se izašlo u susret zajedničkim bezbednosnim izazovima i unapredile evroatlantske integracije regiona.

„To će biti nešto zaista jedinstveno u istoriji vojnih i civilnih priprema“, izjavio je američki ambasador u Albaniji Donald Lu 26. januara na inauguracionoj svečanosti u Tirani.

Obraćajući se vojnim i državnim zvaničnicima okupljenim na inauguralnom skupu, ministarka odbrane Albanije Mimi Kodelji rekla je: „Ova vežba je osmišljena prošle godine, za vreme predsedavanje Albanije Jadranskom poveljom.“

„Učešće svih zemalja Jadranske povelje u ovoj vežbi je pokazatelj ozbiljnosti i spremnosti da se razmene iskustva saradnjom i međusobnom pomoći u vanrednim situacijama“, dodala je ona.

Napominjući da je Balkan poslednjih decenija iskusio „nekoliko prirodnih ili ljudskih nesreća poput poplava, zemljotresa, požara, industrijskih nesreća i sl“, ministarka je rekla da želi da preduzme „preventivne, a ne reaktivne mere“.

„Zahvaljujem se SAD na konstantnoj pomoći kroz Evropsku komandu SAD“, kaže Kodeljijeva.

Pomenuta vojna vežba ima za cilj jačanje regionalne saradnje. Istina je da se zemlje Balkana međusobno pomažu u vanrednim situacijama.

Ministarka odbrane Albanije Mimi Kodelji obraća se 26. januara u Tirani pripadnicima vojske i zvaničnicima zemalja koje učestvuju u vojnoj vežbi Zajednička reakcija 2015. [Albansko ministarstvo odbrane]

Posle prošlogodišnjih poplava u Srbiji i BiH, albanska vlada izdvojila je 200.000 evra pomoći. Albanske trupe su takođe raspoređene u dve zemlje kako bi pomogle građanima pogođenim poplavama.

Oružane snage iz Makedonije i Crne Gore pružale su pomoć kada su zabačene oblasti u Albaniji bile odsečene zbog snega. Početkom februara, Kosovo je poslalo snage bezbednosti u južnu Albaniju kada su reke poplavile na hiljade hektara, stotine kuća i brojne puteve.

Predstavnici vojski Balkana okupili su se u Tirani na planiranju vežbe Zajednička Reakcija 2015, uz pomoć američkih zvaničnika.

„Novina ove vežbe, kao i vežbe Morava 2014 održane prošlog septembra, jeste učešće volonterskih timova“, kaže za SETimes Nebi Mučaj, direktor albanskog Volonterskog centra za vanredne situacije. „U vežbi je učestvovalo pedeset volontera iz brojnih profesija.“

Zajedno sa vojnim osobljem iz država članica Jadranske povelje, mnogi volonteri bi trebalo da učestvuju u završnom testiranju u julu, kaže on.

„Razmena iskustava i stvaranje interakcije među balkanskim državama pomoći će tim zemljama u budućnosti“, dodaje Mučaj.

Kako navodi američka ambasada u Tirani, cilj vežbe je da „poboljša saradnju i interoperabilnost regionalnih partnera na Balkanskom poluostrvu“ u vanrednim situacijama.

„To obuhvata doradu i poboljšanje postojećih planova reagovanja u vanrednim situacijama i sporazuma među partnerskim zemljama kako bi se identifikovale i rešile prepreke ili praznine koje sprečavaju brzu reakciju kolektivnih kapaciteta na zajedničke pretnje i opasnosti“, stoji u saopštenju.

Već se vide koristi od vežbe.

Nekoliko dana posle početka Zajedničke reakcije 2015, Albaniju i Makedoniju su pogodile poplave. Vojne snage koje su učestvovale u vežbi uspele su da spasu mnoge ugrožene civile.

Tim civilne zaštite iz EU raspoređen je u Albaniji 11. februara kako bi se povezao sa lokalnim vlastima i olakšao koordinaciju pristižuće pomoći. Prema navodima Evropske komisije, još nekoliko država EU razmatra slanje pomoći Albaniji.

Prošle godine, timovi iz jedanaest zemalja učestvovali su u vežbi pod nazivom IPA MNE Quake 2014, čiji je domaćin bila Crna Gora. Vežba je simulirala veliki zemljotres u Podgorici i implementaciju međunarodne pomoći koja je usledila.

Više od 250 učesnika u pomenutoj vežbi imalo je priliku da učestvuju u raznim procedurama povezanim sa raspoređivanjem međunarodne pomoći. Timski rad kroz koji su učesnici morali da prođu u okviru vežbe bio je u skladu sa tim ciljem, koji je bio obuka učesničkih timova na terenu i poboljšanje njihove međusobne koordinacije.

Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Makedonija, Kosovo, Turska, Hrvatska i Slovenija poslale su timove da učestvuju u vežbi. Države članice EU poslale su stručnjake u svojstvu trenera, evaluatora i kontrolora vežbe.

Kako će kooperativne vojne vežbe pomoći pripremljenost i bezbednost u regionu? Podelite svoja razmišljanja u odeljku za komentare.

Nastavak na Southeast European Times...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Southeast European Times. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Southeast European Times. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.