Prva Sigurna kuća za muškarce

Izvor: B92, 30.Nov.2013, 18:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Prva Sigurna kuća za muškarce

Ćuprija -- Nasilje u porodici prema ženama i deci je višegodišnji problem koji Srbija pokušava da zakonima i edukacijama smanji.

Ipak sve češće žrtve porodičnog nasilja su muškarci, iako se oni retko odlučuju da to i prijave.

U prvoj i jedinoj Sigurnoj muškoj kući na Balkanu, koja se nalazi u Ćupriji, zlostavljani muškarci dobijaju smeštaj i pravne savete.

Iako se smatra da su muškarci ti koji probleme u braku često rešavaju šakom o sto, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i nežniji pol i te kako ume da nanese udarac. Ekonomista Dušan Trifunović iz Ćuprije bio je žrtva supruge godinama.

"Psihičko nasilje je počelo od samog zasnivalja braka, a posle rođenja trećeg deteta počelo je i fizičko. Gušila me je jastukom i bojao sam se za život", priča Dušan Trifunović.

Slična je priča i njegovog imenjaka iz Jagodine, Dušana Stojkovića.

"Posvađao sam se sa suprugom, okrenuo joj leđa. Ona je skočila na mene i časom me udarila u slepoočnicu. Nakon što sam pao, ona i njene ćerke su me šutirale i udarale bejzbol palicama", kaže Stojkovića.

Retki su muškarci koji javno govore o ovom problemu. Zbog toga je Trifunović osnovao nevladinu organizaciju "Muška sigurnost", a vrata svog doma otvorio muškarcima koji su žtrve nasilja u porodici. Kroz prvu Sigurnu kuću na Balkanu u poslednje četiri godine prošlo je više od 200 muškaraca, različite starosti, stepena obrazovanja i materijalnog stanja. Javljaju mu se ljudi iz cele Srbije, ali i iz zemalja bivše Jugoslavije. Ipak, retki su oni koji žele i da prijave problem.

"Društvena zajednica, pogotovo mala sredina, obeleži tog čoveka, izoluje ga i podsmeva mu se", navodi Trifunović.

Jelena Radević, Centar za socijalni rad Ćuprija, kaže da oni za sada nisu imali prijave od muškaraca.

"Bili smo u situaciji da primetimo da nešto nije u redu. Uglavnom mu muškarci izloženi psihičkom nasilju, ali oni to jednostavno ne prijavljuju", kaže Jelena Radević.

Statistika pokazuje da je od sedam do deset odsto muškaraca zlostavljano u porodici. Trufunović smatra da nadležne insitucije još nemaju rešenje za ovaj problem.

"U formularima u Centrima za socijalni rad i policijama stoji da je nasilje prijavila. Muškarac ne može da potpiše takvu prijavu. I ako ode biće ismejan", objašnjva Trifunović.

On kaže da je u planu još jedna Sigurna kuće u Mladenovcu, gde će smeštaj moći da potraže sve žrtve nasilja u porodici. Iako se, dodaje, sve više govori o ovom problemu, država bi ozbiljnije morala da se pozabavi njime jer se ponekad nasilje u porodici završi i tragično.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Sigurna kuća i za muškarce

Izvor: Vesti-online.com, 01.Dec.2013, 15:03

Nasilje u porodici prema ženama i deci je višegodišnji problem koji Srbija pokušava da zakonima i edukacijama smanji. Ipak sve češće žrtve porodičnog nasilja su muškarci, iako se oni retko odlučuju da to i prijave...U prvoj i jedinoj Sigurnoj muškoj kući na Balkanu, koja se nalazi u Ćupriji,...

Nastavak na Vesti-online.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.