Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 04.Maj.2008, 14:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Prva 204 redizajnirana pasoša dodeljena zaslužnim Srbima

BEOGRAD - Na svečanosti "Novi srpski pasoš - novo lice Srbije", povodom dodele prva 204 nova pasoša najzaslužnijim građanima, potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić poručio je da će Srbija ući u Evropu sa novim pasošem, ćirilicom, državnošću, indentitetom i Kosovom.

Đelić je čestitao dobitnicma prva 204 pasoša, istakavši da su oni najbolji ambasadori koje je izabrao narod u sredinama gde žive i iz kojih potiču.

Vicepremijer smatra da >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << je nedopustivo da Srbi moraju da traže vize da bi putovali, izrazivši uverenje da će se to ukinuti do kraja godine.

"Putujte i pokažite svetu zašto smo ponosni na našu državu, njenu tradiciju i pre svega na blistavu budućnost", rekao je Đelić, zahvalivši svim ministarstvima i ministru policije Draganu Jočiću na saradnji prilikom izrade novih pasoša.

Putovanje bez viza "vrlo brzo"

Predsednik Skupštine Srbije Oliver Dulić je, čestitajući dobitnicima novih putnih isprava, izrazio uverenje da ćemo vrlo brzo moći da putujemo u sve zemlje sveta bez viza.

"Bićemo ponosni što dolazimo iz evropske Srbije", rekao je Dulić, koji je, sa Đelićem, uručio prvih 30 pasoša zaslužnim Srbima.

Projekat "Novi srpski pasoš - Novo lice Srbije", sproveo je kabinet potpredsednika Vlade Srbije u cilju promocije nove putne isprave, koja je glavni uslov za ukidanje viza za putovanja u zemlje potpisnice šengenskog sporazuma.

Vredni pomena

Među vlasnicima novog pasoša su najbolji student i doktorant u Potsdamu Miodrag Sremčević, rođen u Kragujevcu i zaposlen na Kolumbija univerzitetu u SAD i dr Dragan Perić iz Gračanice, koji je operisao na hiljade ranjenih i bolesnih na Kosovu i Metohiji.

Tu su i prva žena iz jugoistočne Evrope koja je osvojila najviši vrh sveta Mont Everest Dragana Rajblović iz Beograda, Dragiša Armuš iz Vrnjačke Banje, koji svake godine podeli pomoć u iznosu od 1,5 milion evra.

Novi pasoš dobio je i Vladimir Lazić iz Beograda koji je za dve godine završio Matematički fakultet sa prosekom 10 i trenutno je doktorant na Kembridžu.

Dobitnici besplatnih pasoša su i Radislav Čobanin iz Beograda, koji je isporučio IMLEK-u rekordnih 666.372 litara mleka i medicinska sestra na Dečjoj klinici u Tiršovoj ulici u Beogradu Snežana Đurđević.

Tu su i Žarko Maksić iz Beograda, šef spasilaca na Savskom jezeru, koji je spasio najmanje 2.000 ljudi i osnivač i direktor Internet portala Infostud Branislava Gajić iz Subotice.

Besplatni pasoš dobili su i privrednik iz Kruševca Miloš Nenezić i svetski i Ginisov rekorder u dobrovoljnom davanju krvi (329 puta) Vasa Kasapski iz Sremske Mitrovice.

Novi pasoš pripao je i protosinđelu Longinu (Munćan) iz Vršca, koji radi sa omladinom na suzbijanju poroka i vatrogascu Ninu Filipović iz Beograda.

Među dobitnicima novog pasoša su i trojica pripadnika Vojske Srbije - komandant Četvrte brigade Kopnene vojske pukovnik Milosav Simović i stariji vodnici prve klase Goran Todorović i Dragan Stojadinović iz Specijalne brigade.

Izložba pasoša

U okviru svečanosti, otvorena je izložba "Putne isprave u Srbiji u 19. i 20. veku", u atrijumu Doma Narodne skupštine.

Posle 90 godina, Srbija je dobila pasoš sa obeležjima državnosti i ovom akcijom Vlada Srbije želi da promoviše kvalitet naše nove putne isprave, ali i ljude koji predstavljaju prave vrednosti našeg društva.

Na koricama pasoša, koje su carsko crvene boje, nalaze se ime i grb Republike Srbije, natpis "pasoš" napisan ćirilicom u zlatnoj boji i oznaka da je pasoš biometrijski.

Na unutrašnjoj strani korica je natpis "Srbija" naizmenično ćirilično i latinično, koji će biti vidljivi samo na "UV" (ultraviolentnom) svetlu.

Prvi list u pasošu je polikarbonatni i tvrđi je u odnosu na ostale strane, kojih ima ukupno 32, a namenjene su za pečate i vize.

Strane su prošivene na specijalan način i specijalnim koncem koji je fluoroscentan, objašnjava se u saopštenju.

Pored prve, i druga strana je polikarbonatska, kao na kreditnim karticama, a na prvoj strani srpskim, francuskim i engleskim jezikom napisano je "pasoš".

Druga stranica sadrži lične podatke vlasnika (fotografija, ime, prezime, mesto i datum rođenja, serijski broj i ostali podaci koje sadrži i sadašnja isprava).

Prema elementima zaštite novi pasoš se najviše razlikuje od starog i ima sedam nivoa zaštite što ga čini jednim od najmodernijih u Evropi.

Novina je i nevidljivi čip sa biometrijskim podacima vlasnika.

U dnu druge strane nalazi se mašinski čitljiva zona sa ličnim podacima, a zaštita te stranice je izuzetno važna kako bi se sprečilo falsifikovanje.

Ta stranica ima kinegram, optički varijabilne boje, u procesu laminacije unose se mat i sjajni elementi, i napravljena je od više slojeva plastike.

Podaci se urezuju laserom, ali ne na prvi, već na donje slojeve polikarbonata, što znači da bi neko, ako hoće da izmeni podatke, morao da ošteti površinski sloj.

I ostale stranice, predviđene za vize, imaju grb Srbije, sadrže i vodeni žig, zaštitne niti i druge skrivene elemente, koji pasoš čuvaju od falsifikovanja.

Na izradi idejnih rešenja za pasoš, koji će važiti deset godina, radila je zajednička komisija MUP-a i Zavod za izradu novčanica.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.