Provokacije u slučaju Ganić

Izvor: RTS, 08.Jun.2010, 19:18   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Provokacije u "slučaju Ganić"

Pojedini mediji u BiH pokušavaju da zamenom teza i politizacijom u slučaju "Ganić" devalviraju zahtev za ekstradiciju Ejupa Ganića Srbiji, ocenili ministarka Malović i tužilac Vukčević.

Netačnim citiranjem podnesaka Vlade Srbije Engleskom ekstradicionom sudu, pojedini mediji BiH pokušavaju da zamenom teza i politizacijom u "slučaju Ganić" devalviraju zahtev za ekstradiciju Ejupa Ganića Srbiji, ocenili su u zajedničkom saopštenju ministarka pravde Snežana Malović >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << i tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević.

U saopštenju Malovićeve i Vukčevića precizirano je da su na portalu Sarajevo-x.com objavljeni navodni dokumenti koje je Vlada Srbije uputila Engleskom ekstradicionom sudu kao odgovor na prigovor odbrane Ganića.

Ministarstvo pravde i Tužilaštvo za ratne zločine ukazalo je da "ne želeći da svojim daljim reakcijama vrše bilo koji pritisak na Engleski ekstradicioni sud, smatraju takav pokušaj tumačenja podneska čistom provokacijom".

"Netačno citirajući i potom tumačeći jednu od tačaka koja predstavlja odgovor na pitanje Ekstradicionog suda, njenim slobodnim tumačenjem, istržući iz konteksa smisao ovog odgovora, navodi se da 'Vlada Srbije eksplicitno tvrdi da je u periodu kada se dogodio napad na kolonu JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu postojao međunarodni oružani sukob izmedđu dve države: BiH i Srbije'", piše u saopštenju.

Ministarka Malović i tužilac Vukčević istakli su da odbrana Ganića, boreći se za zaštitu interesa svog klijenta, tumačeći pravni stav Srbije u postupku pred Međunarodnim sudom pravde, osporava i negira postojanje međunarodnog sukoba na teritoriji BiH.

Nesporno je utrđeno da je međunarodni oružani sukob postojao na teritoriji BiH pre 19. maja 1992. godine. Samo ta činjenica je dovoljna da Sud odbaci prigovore podnete od strane tražene osobe vezano za navode o postojanju međunarodnog oružanog sukoba, ocenjuju ministarka i tužuilac.

Oni su precizirali da je "u odgovoru Srbije jasno citiran deo presude u predmetu Međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju protiv Dušana Tadića u kojoj je Žalbeno veće utvrdilo da međunarodni konflikt može da postoji uporedo sa unutrašnjim oružanim sukobom na određenoj teritoriji".

Kako se navodi, u tački pet odgovora Engleskom ekstradicionom sudu jasno je navedeno da je "vrlo važan datum koji je relevantan za ovo pitanje 19. maj 1992. godine, što je datum kada su se snage JNA povukle sa teritorije BiH".

"Dalje je navedeno da i Statut Međunarodnog krivičnog Tribunala konstatuje da su na različitim mestima postojali u različitim vremenima unutrašnji međunarodni sukobi ili čak mešoviti unutrašnji sukobi", dodaje se u saopštenju.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.