Provera sumnjivih ugovora Univerzijade

Izvor: Blic, 19.Okt.2008, 21:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Provera sumnjivih ugovora Univerzijade

Sumnjive odluke i ugovori koje je sklopio prethodni menadžement Univerzijade, a čime je dovedeno u pitanje održavanje ovog značajnog međunarodnog sportskog događaja u Srbiji, već se preispituju, saznaje „Blic”. Uporedo sa proverom dosadašnjeg finansijskog poslovanja, novoformirana radna grupa pokušava da nadomesti izgubljeno vreme, obezbedi novac i užurbano završava sve poslove kako bi Univerzijada počela na vreme. Do sportskog događaja (1-12. jul) koji je Srbiji umalo >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << izmakao ostalo je 253 dana.

Univerzijada, drugi sportski događaj po važnosti odmah iza Olimpijade, ipak će biti održan u Beogradu, odlučeno je pre dva dana na sednici Izvršnog odbora Svetske univerzitetske sportske federacije (FISU). Pripreme Univerzijade u Beogradu poslednjih nekoliko meseci pratile su spekulacije da „nešto nije u redu”. U javnosti je pominjano da kasni izgradnja novih objekata i renoviranje postojećih, a kao razlog navođeno je da nedostaju sredstva ili pak vreme da se sve odradi.

A onda su pre nekoliko dana ukinuta ovlašćenja dosadašnjem direktoru preduzeća Univerzijada 2009. Siniši Jasniću. U organizaciju Univerzijade uključila se Vlada Srbije i imenovala vicepremijera Božidara Đelića da vodi Organizacioni komitet Univerzijade i koordinira pripreme ovog sportskog događaja. Formirana je nova radna grupa. Vicepremijer Božidar Đelić naložio je proveru poslovanja dosadašnjeg menadžmenta Univerzijade.

Sportovi na Univerzijadi 2009.

-Atletika

-Streličarstvo

-Tekvondo

-Džudo

-Fudbal

-Košarka

-Mačevanje

-Odbojka

-Plivanje

-Ritmička gimnastika

-Skokovi u vodu

-Sportska gimnastika

-Stoni tenis

-Tenis

-Vaterpolo

-Izbačeni sportovi

-Rvanje

-Streljaštvo

-Veslanje

-Kajak i kanu na mirnim vodama

-Rukomet

-Karate

Prema saznanjima „Blica” do sada je utvrđeno da je bio sklopljen ugovor za merenje sportskog vremena na 20 miliona švajcarskih franaka, a nova radna grupa je već dobila ponude za četiri-pet puta manji iznos. Još se proveravaju podaci oko izgradnje pojedinih objekata. Kako za „Blic” tvrdi dobro upućeni izvor, Siniša Jasnić kome su ukinuta ovlašćenja protekle nedelje se obratio FISU, ali tamo nije naišao na razumevanje.

Vicepremijer Božidar Đelić u izjavi za „Blic” kaže da je Organizacioni Komitet već uspeo da smanji budžet.

- Radna grupa je pronašla način da se neke stvari odrade i nekoliko puta jeftinije. Naša odgovornost sada je dvostruka. Univerzijada u Srbiji, u Beogradu mora biti izuzetan događaj za sve učesnike, ali s druge strane naša odgovornost je i da državni novac obazrivo koristimo, štedljivo i domaćinski trošimo. Za dve-tri nedelje imaćemo konačni budžet ove sportske manifestacije - kaže Đelić. On pojašnjava da je jedan od načina da se uštedi i da svečanost otvaranja bude u „Areni”, a ne na Zvezdinom stadionu, gde je potrebno utrošiti milione kako bi se pripremio za događaj.

- Posle svega, uspeh je što smo dobili podršku FISU da se Univerzijada održi u Srbiji i da redefinišemo gabarit ovog događaja. Nismo jedini koji to rade i dobro je poznato da i London (2012), ali i Soči, redefinišu budžete. Univerzijada kod nas biće lep međunarodni sportski događaj, ali po meri Srbije koja nije bogata zemlja i gde građani moraju znati da se njihov novac troši štedljivo i na transparentan način – ističe Đelić.

On dodaje da je prihvaćeno da se u Srbiji na Univerzijadi sportisti takmiče u standardnom broju sportova, plus dva sporta. A jedan broj takmičenja će biti u postojećim objektima u Vojvodini umesto da se popravljaju postojeći ili grade novi.

I predsednik Izvršnog komiteta Univerzijade u Beogradu Nebojša Ilić smatra da je plan po kojem je u našu prestonicu trebalo da dođe 13.500 sportista bio krajnje nerealan. Ilić ističe da će i pored smanjenog broja sportova i učesnika, Univerzijada u Beogradu biti najveća ikada.

- Odmah ću postaviti pitanje: Da li je Srbija bogatija zemlja od Kine? U Pekingu je na Olimpijskim igrama bilo oko 10.000 sportista, a prethodni plan je bio da Srbija dočeka 13.500 sportista. To jeste bila dobra namera, ali krajnje nerealna - objašnjava Ilić.

Kako „Blic” saznaje, Atina je bila najveći kandidat da preuzme domaćinstvo od Beograda jer ima potpuno spremne objekte koji su ostali od Olimpijade 2000. godine.

- Da je naša prestonica izgubila organizaciju Univerzijade, morali bismo da platimo kaznu od šest miliona evra. Naravno, to bi se izdvojilo iz budžeta, praktično iz džepova građana. Međutim, uspeli smo da ubedimo Svetsku univerzitetsku sportsku federaciju da će sve biti u redu, a za to smo postavili realne osnove. Da nije bilo tako, oduzeli bi nam organizaciju. I pored ovog skraćenja, Univerzijada u Beogradu će biti najveća u istoriji. Na ovom takmičenju je obavezno da se igra 13 sportova, a FISU je dodala još dva - kaže Ilić.

Najavljeno je da će otvaranje i zatvaranje Univerzijade na „Marakani” koštati 10 miliona evra, pa je odlučeno da se ceremonija premesti u „Arenu”. Kriterijum FISU je da objekat u kojem se otvara Univerzijada mora imati 40.000 mesta, ali su nam u FISU progledali kroz prste.

- Prema propisima Međunarodne organizacije, dozvoljeno je da se koriste objekti koji su na oko jedan sat vožnje od Univerzitetskog sela. Zbog toga neka takmičenja će se održati u Zrenjaninu, Vršcu, Novom Sadu i Pančevu. Odlučili smo se da u „Beogradskoj areni” bude otvaranje jer je ona već sada u potpunosti spremna. U njoj je bilo otvaranje EJOF-a. Predsednik MOK-a Žak Rog je prisustvovao toj ceremoniji i bio je veoma zadovoljan.

O uloženom novcu Ilić kaže:

- Do sada nije uloženo mnogo jer ništa spektakularno nije ni urađeno. I da se sve radilo kako je trebalo, teško da bi Beograd mogao da ugosti preko 13.000 sportista. Poslednjom projekcijom budžeta bilo je predviđeno da se samo u 2009. utroši oko 100 miliona evra. Ovim poslednjim merama umanjićemo te troškove za 25 do 30 miliona evra. Moramo da budemo realni i da se ponašamo u skladu sa mogućnostima ove zemlje.

Na pitanje ko je kriv za ćorsokak u koji je zapala organizacija ovog svetskog takmičenja, Ilić nije hteo da odgovori:

- Ne želim previše da pričam o onome što se dešavalo ranije, mogu samo da govorim o onome što ćemo mi da uradimo u narednih 253 dana. Organizacioni komitet će imati sastanak 30. oktobra i posle njega će sve biti mnogo jasnije. Činjenica je da ništa značajno ne može da se uradi u tom periodu, bar kad je renoviranje objekata u pitanju. Nije ova situacija nova u svetu. Samo devet meseci pre OI u Atini promenjen je ceo Organizacioni komitet.

Šta Univerzijada donosi Beogradu i našoj zemlji?

- Ovo takmičenje ne donosi profit. Ipak, ostaće renovirani sportski objekti, oprema, mogućnosti da naši mladi sportisti ubuduće rade u boljim uslovima. Univerzijada je sjajna prilika za promociju Srbije jer će u Beograd doći 8.000 sportista iz 170 zemalja. Biće oformljena i svojevrsna mreža volontera, to će biti sjajno dešavanje jer će biti uključen veliki broj mladih ljudi - optimista je Ilić.

On je uveren i da će Univerzitetsko selo biti završeno na vreme.

- Investitori rade u predviđenom tempu, čak i brže. Tu nema problema. Biće gotovo do početka Univerzijade. Nemamo nikakve naznake da će se kasniti. To budžet Srbije ne košta ništa jer se kasnije stanovi iz tog naselja prodaju, a oni su vlasništvo investitora - zaključio je predsednik Izvršnog komiteta Univerzijade Nebojša Ilić.

Više sportova nego u Zagrebu

Beograd je zbog uštede iz programa izbacio šest sportova.

- Želim da podsetim da je u Zagrebu 1987. godine na programu bilo 11 sportova, a tada je naša država bila neuporedivo veća - rekao je Nebojša Ilić.

Unverzitetsko selo dovoljno za smeštaj

U Bloku 67 gradi se naselje sa 1.788 stanova različitih struktura, mora da bude gotovo do maja 2009. godine, kad ga privatni investitor, „Delta invest”, prema ugovoru, predaje gradu na korišćenje tokom Letnje univerzijade. Selo će imati 14 stambenih i dve poslovne zgrade.

Nastavak na Blic...






Povezane vesti

Provera sumnjivih ugovora

Izvor: B92, 20.Okt.2008, 04:37

Beograd -- Sumnjive odluke i ugovori koje je sklopio prethodni menadžment Univerzijade u Beogradu već se preispituju, piše Blic... Uporedo sa proverom dosadašnjeg finansijskog poslovanja, novoformirana radna grupa pokušava da nadomesti izgubljeno vreme, obezbedi novac i užurbano završava sve poslove...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.