Izvor: B92, 22.Jan.2015, 13:35 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Provera imovine svih u policiji"
Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović izjavio je da će biti provereno da li je neko u policiji i tom Ministarstvu stekao imovinu na nezakonit način.
"Sve što mogu u skladu sa zakonom da uradim, a da bih utvrdio da li je neko u policiji stekao (nezakonito) imovinu apsolutno ću to uraditi", rekao je Stefanović novinarima.
Stefanović je rekao da će se proveriti imovina svih, pa i direktora policije Milorada Veljovića, i dodao da je njemu žao "što nekima >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << teško pada dobra saradnja ministra i direktora policije.
"Mi imamo dobru saradnju, radimo dobro i policija postiže dobre rezultate", rekao je Stefanović novinarima u Palati Srbija.
On je precizirao da novi Zakon o policiji predviđa uvođenje testa integriteta, ali i veća ovlašćenja Sektora unutrašnje kontrole.
Dodao je da se on retko meša u rad policijskih službenika i da to obično uradi "kada nešto nije u skladu sa najboljom praksom", zbog čega, kako je naveo, dolazi i do smena u policiji.
"Promena u policiji nije tabu tema, menjamo ljude i menjaćemo ljude i kada ja ne budem ministar, jer to je prirodan proces", kazao je Stefanović i naglasio da javna služba nikome nije zagarantovana, već da se jedino računaju ostvareni rezultati.
Upitan o izboru novog direktora granične policije, on je odgovorio da će on uskoro biti izabran, a da dosadašnjim kandidatima nisu bili zadovoljni, jer se traži čovek koji će umeti da se izbori sa svim izazovima.
Stefanović je rekao i da veruje da će Komsija za istraživanje ubistava novinara doći do istine o tim zločinima i ističe da ima puno poverenje u pripadnike MUP-a koji rade na tome.
Stefanović je novinarima rekao da MUP nije davao zvanične infomacije o nalazima te Komisije i da ne može da komentariše medijske navode zbog interesa istrage.
"Nismo davali zvanične izjave o tome, a imam puno poverenje u (Dragana) Kecmana koji odlično radi svoj posao i verujem da će učini sve što je moguće da što pre dođemo do istine u svemu tome", rekao je on.
Komisija koja istražuje ubistvo novinara "Večernjih novosti" Milana Pantića došla je do informacija koje bi mogle da rasvetle zločin počinjen 2001. u Jagodini, a po kojima su u njega umešane tri osobe, objavile su nedavno "Večernje novosti".
Ta Komisja istražuje i ubistva novinara Slavka Ćuruvije i Dade Vujasinović, a za svaki od slučajeva formiran je i poseban policijski tim.
Stefanović je prethodno sa finskom ministarkom unutrašnjih poslova Paivi Rasasnen potpisao Sporazum o saradnji dva ministarstva u borbi protiv kriminala.
Ministar Stefanović izjavio je da ne može da spreči ombudsmana Sašu Jankovića da objavi bilo koji dokument.
Stefanović je u izjavi novinarima ponovio da ono što je u vezi tog incidenta izašlo iz MUP "i što ima zvaničan karakter mogu biti samo dokumenta koja su potpisali osumnjičeni pripadnici Žandramerije"
Prema njegovim rečima, radi se ili o njihovim službenim izjavama ili se radi o dokumentima koji se zovu izveštaj o upotrebi sredstva prinude koje su potpisali ti isti žandarmi.
"Ne postoji dokument koji je potpisao jedini organ u MUP koji je nadležan za sprovođenje zakonitosti ...to znaju svi koji su pravnici, čak i oni koji nisu, a to je Sektor unutrašnje kontrole ", rekao je on.
Stefanović je rekao i da se MUP konsultovao sa tužilaštvom i da ono "nije bilo za to da mi objavljujemo takav dokument zato što je postupak u toku".
"Ja ne mogu da sprečim Zaštitnika građana da objavi bilo kakav dokument čak i postupka koji je u toku, ali u svim dokumentima će se videti da je ovo što sam rekao istina", rekao je Stefanović.
Napomenuvši da ne može da ulazi u to "da li bi neko voleo da je drugačije" on je rekao da Sektor unutrašnje kontrole jedini ima mandat da izvrši istragu.
"Ne može istragu da izvši neki drugi organ unutar MUP, rekao je Stefanović.
On je ponovio i da Sektor ima detaljan izveštaj i da je nakon istrage i dao svoje mišljenje u kome je optužio sedmoricu žandarma i podneo krivicne prijave.
Napominjući da ne želi da prejudicira sudski proces, Stefanović je istakao da "ne želi da neko u ime MUP-a kaže nešto što nije tačno".
"Stav sektora je stav MUP-a i ja se u to nisam mešao... ministar ne sprovodi istragu, samo želim da kažem šta je istina", rekao je Stefanović
Janković je 14. januara saopštio da je podneo krivične prijave protiv dvojice pripadnika Uprave Vojne policije zbog napada na pripadnike Žandarmerije kada su se žandarmi sukobili sa četiri osobe, od kojih su dve braća premijera Srbije i gradonačelnika Beograda.
Potom je izjavio medijima da se ne oseća bezbedno zbog pretnji kojima je izložen i najavio da će objaviti sva dokumenta koja poseduje o tome.
Stefanović je juče pozvao Jankovića da se obrati policiji u vezi sa pretnjama za koje kaže da ih dobija posle podnošenja krivičnih prijava protiv dvojice pripadnika VBA.
Provera imovine svih u policiji
Izvor: Press, 22.Jan.2015
. Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović izjavio je da će biti provereno da li je neko u policiji i tom Ministarstvu stekao imovinu na nezakonit način.







