Izvor: Blic, 12.Jun.2006, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Protiv korupcije šok-terapijom
Protiv korupcije šok-terapijom
Korupcija je do te mere zahvatila sve pore društva i države da su neophodne hitne mere.
Profesor Čedomir Čupić smatra da je rešenje u šok-terapiji od koje niko ne bi bio izuzet.
- Prvi zakon neophodan u borbi protiv korupcije je zakon o poreklu imovine. On bi se primenjivao počev od 1991. godine, kada počinje nelegalno bogaćenje ljudi bliskih Miloševićem režimu. U prvih šest meseci preispitala bi se imovina svih >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << u vlasti, policiji, poreskim organima, carini, tužilaštvu i sudovima. Svima koji ne bi dokazali poreklo imovine, ona bi bila oduzeta. Oni za koje postoje materijalni dokazi o nelegalno stečenoj imovini krivično bi odgovarali. U sledećih šest meseci ispitala bi se i imovina 600 biznismena vezanih za Miloševiću vladavinu. U sledećih godinu dana trebalo bi preispitati imovinu preko 20.000 bogataša u Srbiji - kaže Čupić.
Jasno je da samo zakoni i načelna volja da se korupcija iskoreni nisu dovoljni. Indikativno je i iskustvo sa Savetom za borbu protiv korupcije.
- Vrlo brzo Vlada je videla da se lakše vlada pomoću korupcije nego protiv nje, i da ozbiljna borba protiv korupcije snaži institucije, stvara poredak u kome vlast nije neograničena i nedodirljiva i da im oslonac u vladanju ne moraju biti građani već tajkuni- ocenila je Verica Barać, predsednik Saveta za borbu protiv korupcije.
Radna grupa za izradu Nacrta zakona o sprečavanju korupcije trebalo bi narednih nedelja da razmotri sve primedbe na tekst zakona. Predviđa se formiranje agencije koja će nadgledati sprovođenje antikorupcijske strategije i akcionog plana i pratiti sprovođenje pravila o rešavanju sukoba interesa i finansiranju partija. I novi Zakon o javnim nabavkama trebalo bi da se nađe u skupštinskoj proceduri. Takođe, svi državni organi i javne institucije uskoro će morati da izrade planove integriteta - analize sopstvene ugroženosti od korupcije i planove kako da se korupcija spreči.
Ali opet se vraćamo na pitanje - ko će sve to sprovoditi. Mogu li isti ljudi rešavati probleme samo tako što će se konstatovati da su poboljšani zakonski okviri ili da je usvojena strategija.
Ipak, Vladimir Ilić, direktor Poreske uprave, ozbiljno je zapretio:
- Najbogatiji se kriju od poreskih vlasti, ali priprema se novi pravilnik koji će uskoro potpisati ministar, pa ćemo ih od juna sve pohvatati.
Da verujemo na reč.
K. Preradović, B. Krivokapić - D. Vukelić



